Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-08 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Cyfrowa Przeszłość – konferencja archeologiczna na UKSW w Warszawie



Wczoraj (7 maja) rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Cyfrowa Przeszłość 2009. Metody komputerowe w archeologii”. Przeszłość była obecna - niektórzy prelegenci nie potrafili włączyć prezentacji w programie Power Point, inni czytali referat z kartki. Na szczęście technik cyfrowych też nie zabrakło.

Autorzy kilkunastu wczorajszych referatów podkreślali głównie brak odpowiedniego wykształcenia i przygotowania archeologów w zakresie technik pomiarowych oraz cyfrowej rejestracji przestrzeni. Prof. Włodzimierz Rączkowski z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoim wystąpieniu pod hasłem „Archeolog w gąszczu informacji przestrzennej” powiedział jasno: „dla większości archeologów GIS to horror”. Zauważył, że na wielu kierunkach archeologicznych nie tylko brakuje zajęć z GIS-u, ale również nie ma podstaw kartografii i geodezji. Podobnie jak Andrzej Gołembnik z Zespołu Archeologiczno-Konserwatorskiego w Ostrówku zaznaczył, część kadry naukowej wcale nie chce wprowadzać zmian i tkwi w przeszłości.
Mówiono również o niedostatecznym wypracowaniu metod i standardów, które ułatwiłyby pracę archeologów. Agnieszka Jaskanis, kierownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, przedstawiała sposób budowy bazy danych zbiorów muzealnych. Zaznaczyła przy tym, że największą trudnością jest to, że opisy, mapy i zdjęcia lotnicze wykopalisk wykonuje się wieloma metodami.

Najdalej idące postulaty można było usłyszeć od studentki Marty Chmiel z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Zaznaczając, że mówi w imieniu wielu studentów, podkreśliła, że studia na kierunkach archeologicznych nie zapewniają zajęć z metod cyfrowych, a nauka archeologii niewiele zmieniła się przez ostatnie wieki. Dodała również, że wykładowcy już teraz powinni postarać się o zmiany w programie studiów. Studenci chcą się uczyć na podobnym poziomie jak ich rówieśnicy w Europie Zachodniej i chcą mieć szanse na zdobycie ciekawej pracy.

Mimo tych krytycznych ocen konferencja pokazała, że jest jednak wielu archeologów, którzy potrafią stanąć jedną nogą w prahistorii, a drugą w cyberprzestrzeni. Dr Andrzej Prinke przedstawił projekty realizowane przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Jednym z nich jest Archeoweb – cyfrowa baza danych przestrzennych ułatwiająca badania archeologiczne i współpracę muzeów w 15 krajach europejskich. Dr Prinke zaprosił również słuchaczy na wirtualną wycieczkę po wykopaliskach w Biskupinie. Interesująco mówił także Robert Żukowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, przedstawiając na przykładzie własnych badań na Islandii trudy, ale i możliwości zastosowania dokumentacji cyfrowej w trakcie badań w terenie.

Podczas konferencji swoje produkty prezentują firmy Topcon, ESRI i Dephos. Imprezę zorganizował Instytut Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

JM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wkrótce VII Dni Fotogrametrii Cyfrowej

W Gierłoży k. Kętrzyna odbędzie się dwudniowa (9-10 czerwca) konferencja pod hasłem „Dni fotogrametrii...

Polsko-egipska misja archeologiczna zeskanuje świątynię Hatszepsut

Specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1936 r. średnia cena hektara dobrych gruntów (z budynkami i inwentarzem) wynosiła w centralnej Polsce 1680 zł?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Różycki (1909-2005)

Jan  Różycki (1909-2005)
Urodził się 7 lutego 1909 roku w Karaczyjowce na Podolu. Po ukończeniu gimnazjum w Ostogu nad Wilją rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku. W latach 1934-35 studiował w Szkole Podchorążych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1847
Wprowadzenie do obliczeń geodezyjnych wyrównania obserwacji metodą najmniejszych kwadratów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2