W Indiach rozpoczęła się trzecia faza wyborów parlamentarnych. Są one podzielone na 5 faz i potrwają do 13 maja. To największe na świecie głosowanie oparte na zasadach demokratycznych. Mieszkańcy Indii wybierają liczącą 543 członków izbę niższą parlamentu krajowego, czyli Lok Sabha.
Trzy dni przed wyborami w Indiach w stanie Orissa partyzantka maoistowska chciała przeszkodzić w głosowaniu, zaatakowała kopalnię boksytów, biorąc w niewolę 100 zakładników, a w regionie Purulia podłożono bombę.
Równolegle z policyjnymi nalotami na kryjówki zamachowców władze zdecydowały się na użycie systemów informacji przestrzennej (prawdopodobnie po raz pierwszy został w tym celu wykorzystany GIS w Indiach), by dokładnie zanalizować obszary możliwych przyszłych zamieszek czy zagrożeń w dwóch okręgach: Krishnagar i Ranaghat. Analizy przestrzenne wykonane dla Zachodniego Bengalu pomogą wskazać regiony potencjalnie zagrożone atakiem terrorystycznym. Dzięki GIS ustalono już 1000 obszarów w obydwu okręgach, gdzie czujność policyjna musi zostać wzmożona. Analizy przestępczości przy użyciu GIS wykonuje się w wielu krajach świata. Do tego nowoczesnego narzędzia przekonała się między innymi warszawska straż miejska.

Fot. The Thieviewspaper