Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-21| GIS, Mapy, Software, Ludzie

Królestwo Bahrajnu wezwało ESRI na pomoc


Bahrajn, państwo położone w strategicznym miejscu Zatoki Perskiej, nękanej z uwagi na swoje bogate zasoby naturalne ciągłymi niepokojami politycznymi, inwestuje w opracowany przez ESRI Geographic Security System, który obecnie jest jednym najnowocześniejszych systemów informacji przestrzennej zaprojektowanych na potrzeby obrony.

To małe państwo rośnie w siłę głównie dzięki złożom ropy naftowej zlokalizowanym nad Zatoką. Znaczną rolę odgrywa także handel i tranzyt. Stały ruch setek tankowców i statków towarowych, oraz inne czynniki zagrażające bezpieczeństwu spowodowały, że ministerstwo spraw wewnętrznych postanowiło wzmocnić obronność poprzez lepsze zarządzanie informacją. W tym celu postanowiono rozbudować istniejący system informacji przestrzennej, wykorzystując Geographic Security System (GSS) firmy ESRI.

Tego typu wdrożenie GIS-u na potrzeby bezpieczeństwa jest pierwszym w Zatoce Perskiej i przede wszystkim znajdzie zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym. Opiera się ono na zintegrowaniu kontroli floty morskiej i powietrznej, monitorowaniu wybrzeży, oraz działań na lądzie, a następnie uzyskanie z systemu raportów, map i wykresów. Zasadniczym elementem jest więc jednolity model danych, zarówno opisowych, jak i przestrzennych, a także interoperacyjność z innymi systemami.

Dodatkowo GSS jest połączony z krajowym systemem monitoringu (CCTV), komunikatami służb pogodowych, a także systemem straży przybrzeżnej, wykorzystującym radar do automatycznego śledzenia i identyfikacji obiektów. Ponieważ GSS jest oparty na sieci web, można uzyskać do niego dostęp z dowolnej lokalizacji na podstawie predefiniowanego prawa dostępu.

Źródło : GEOconnexion International Magazine


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS