Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-05| GIS, Teledetekcja, Prawo, Software, Ludzie, Instytucje

Google Earth skrytykowane przez Japonię


Google Earth otrzymało ze strony Japonii zarzuty szerzenia dyskryminacji. Oburzenie spowodowało umieszczenie map z rozmieszczeniem dawnych kast.

Zamieszczone przez Google mapy odnosiły się do stosunków w czasach feudalnych, gdy w Japonii panował restrykcyjny system kastowy. Najniższą warstwę społeczną stanowiła grupa Burakuminów, która była izolowana od pozostałej części społeczeństwa, gdyż ludzie ci wykonywali prace związane ze śmiercią – byli rzeźnikami, oprawiali skórę czy kopali groby.

Obecnie podział kastowy stracił dawne znaczenie, jednak Burakumini wciąż funkcjonują jako grupa społeczna. Co więcej, są dobrze zorganizowani i zaangażowani w problemy polityczne kraju. Sprawa ich historii jest w Japonii drażliwa i wszelkie wypowiedzi publiczne na ten temat są zwykle bardzo ostrożne.

Google Earth umieściło mapę przedstawiającą lokalizację dawnych osad Burakuminów jako jedną z warstw, która wyświetla się wraz ze zdjęciami satelitarnymi. Podpisanie jednej z miejscowości wyrazem „eta” wzbudziło kontrowersje, gdyż jest to pejoratywne określenie na tę grupę i dosłownie oznacza „nieczysta masa”. Ponadto jedno kliknięcie powodowało wyświetlenie ulic i budynków, które obecnie znajdują się w tym rejonie. Japończycy najbardziej skrytykowali fakt, że umieszczona mapa nie posiada żadnego wyjaśnienia ani opisu historycznego, przez co może być błędnie zrozumiana.

Reprezentanci Burakuminów zaproponowali przedstawicielom Google spotkanie dotyczące historii ich grupy. Podkreślają, że Google powinno być świadome, że ich usługi mogą być bardzo łatwo wykorzystane do dyskryminacji mniejszości narodowych.

Źródło: GISDevelopment


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS