|2009-05-05|
GIS, Teledetekcja, Prawo, Software, Ludzie, Instytucje
Google Earth skrytykowane przez Japonię
Google Earth otrzymało ze strony Japonii zarzuty szerzenia dyskryminacji. Oburzenie spowodowało umieszczenie map z rozmieszczeniem dawnych kast.
Zamieszczone przez Google mapy odnosiły się do stosunków w czasach feudalnych, gdy w Japonii panował restrykcyjny system kastowy. Najniższą warstwę społeczną stanowiła grupa Burakuminów, która była izolowana od pozostałej części społeczeństwa, gdyż ludzie ci wykonywali prace związane ze śmiercią – byli rzeźnikami, oprawiali skórę czy kopali groby.
Obecnie podział kastowy stracił dawne znaczenie, jednak Burakumini wciąż funkcjonują jako grupa społeczna. Co więcej, są dobrze zorganizowani i zaangażowani w problemy polityczne kraju. Sprawa ich historii jest w Japonii drażliwa i wszelkie wypowiedzi publiczne na ten temat są zwykle bardzo ostrożne.
Google Earth umieściło mapę przedstawiającą lokalizację dawnych osad Burakuminów jako jedną z warstw, która wyświetla się wraz ze zdjęciami satelitarnymi. Podpisanie jednej z miejscowości wyrazem „eta” wzbudziło kontrowersje, gdyż jest to pejoratywne określenie na tę grupę i dosłownie oznacza „nieczysta masa”. Ponadto jedno kliknięcie powodowało wyświetlenie ulic i budynków, które obecnie znajdują się w tym rejonie. Japończycy najbardziej skrytykowali fakt, że umieszczona mapa nie posiada żadnego wyjaśnienia ani opisu historycznego, przez co może być błędnie zrozumiana.
Reprezentanci Burakuminów zaproponowali przedstawicielom Google spotkanie dotyczące historii ich grupy. Podkreślają, że Google powinno być świadome, że ich usługi mogą być bardzo łatwo wykorzystane do dyskryminacji mniejszości narodowych.
Źródło: GISDevelopment
|