|2009-05-02|
GNSS, Ludzie, Instytucje
Barack Obama o GPS w nauce
W dorocznym przemówieniu skierowanym do członków amerykańskiej Akademii Nauk (27 kwietnia) prezydent USA Barack Obama wskazał na system GPS jako przykład potrzeby odnowy amerykańskiego zaangażowania w dziedzinie podstawowych badań naukowych i edukacji.
Obama powiedział m.in., że obliczenia pozycji w GPS bazują na równaniach, które Einstein przelał na papier ponad sto lat temu. Jak zauważył, nikt nie może przewidzieć nowych zastosowań, jakie powstaną na bazie badań naukowych. Prezydent USA podkreślił także wkład agencji DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) w rozwój systemu GPS. Dzisiaj jej związki z GPS znane są bardziej z konkursów na zaprojektowanie pojazdów sterowanych GPS (DARPA Grand Challenge). Jednak warto przypomnieć, że DARPA była prekursorem utworzenia systemu nawigacyjnego Transit oraz cyfryzacji sygnału GPS, co pozwoliło na zastosowanie układów scalonych VLSI, a w efekcie na miniaturyzację odbiorników i ich masową produkcję. DARPA to także rozwój technologii stealth i projekt ARPAnet (prekursor internetu).
Z GPS związane jest również wsparcie Obamy dla technologii kosmicznych w dziedzinie prognozowania pogody i ochrony środowiska. Wyrafinowana wiedza o GPS jest bowiem coraz częściej wykorzystywana w dziedzinie meteorologii i badań atmosfery. Prezydent zaapelował o angażowanie młodzieży w działania naukowe i inżynierskie poprzez organizację konkursów, festiwali nauki, targów itp.
Generalnie, społeczność związana z GPS powinna mieć powody do zadowolenia, bowiem administracja Obamy ma zamiar w nowym budżecie podwoić fundusze dla National Science Foundation, National Institute of Standards and Technology oraz na badania zlecane przez Departament Energii.
Źródło: Inside GNSS
|