|2009-04-28|
GNSS, GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie
Mapy cyfrowe dla osób niepiśmiennych
Jane Goodall, znana badaczka szympansów, wykorzystuje w swoich projektach GIS. Na ostatnim Map World Forum wywołała zachwyt wśród wielu specjalistów, przedstawiając cyfrowe mapy dla osób niepiśmiennych.
Jane Goodall od 1960 roku zajmuje się badaniami szympansów w Parku Narodowym Gombe, w okolicach jeziora Tanganika w Afryce. Ponadto prowadzi kampanię przeciw wycinaniu lasów, niszczeniu ekosystemów, nielegalnemu handlowi dzikimi zwierzętami, a jej ostatnie projekty dotyczą głównie edukacji miejscowej ludności. W instytucie JGI (Jane Goodall Institute) GIS wykorzystywany jest do monitorowania zachowań szympansów, badań ekosystemów w Afryce, jak również do przedstawiania miejscowej ludności problemów w otaczającym ją środowisku.
Obszar badań JGI to głównie gęste lasy równikowe, gdzie niemożliwe jest szczegółowe kartowanie w terenie. Dlatego też sporządzono setki map cyfrowych opracowanych w programie ArcGIS sporządzono na podstawie m.in. zdjęć z satelity Landsat i SPOT oraz szczegółowych obrazów wykonanych przez satelitę QuickBird o rozdzielczości 60 cm, które od wielu lat służą do badań naukowych ginących gatunków szympansów oraz do monitorowania lasów.
Jednak specjalistów na Map World Forum 2009 zaskoczyły mapy cyfrowe dla lokalnej ludności. Ponieważ większość osób w tym rejonie nie potrafi czytać, a tym bardziej odczytywać treści kartograficznych, stworzono specjalne mapy obrazkowe odnoszące się do lokalnych wyobrażeń – przedstawiające zdjęcia domów, ścieżek i innych charakterystycznych punktów, jak również symbole ilustrujące ważne miejsca religijne i historyczne. Dzięki takiemu zobrazowaniu danych ludność może z łatwością zlokalizować poszczególne miejsca.
Mapy mają na celu przedstawienie mieszkańcom parku Gombe i okolic informacji o zachowaniu szympansów oraz problemów środowiska. Obrazy cyfrowe mają przyczyniać się do wzrostu świadomości wśród miejscowej ludności, a co za tym idzie – do wzmożonej ochrony ekosystemów. Służą również lokalnym władzom do planowania przestrzennego. Jane Goodall twierdzi, że mapy tego typu są najlepszym sposobem na wsparcie edukacji mało rozwiniętych obszarów.
Źródło: GIS Development
|