Władze Japonii planują niskim kosztem wystrzelić w najbliższych latach w kosmos nawet 100 minisatelitów do obserwacji Ziemi.
Każdy satelita będzie ważył w nie więcej niż 50 kg i nie większy od szkolnego plecaka. Będą one wykorzystywane m.in. w meteorologii, rolnictwie, transporcie oraz do monitorowania klęsk żywiołowych. Rządowy projekt zakłada wystrzelenie przy użyciu rosyjskich rakiet od 50 do 100 satelitów. Każdy ma kosztować od 3 do 4 mln dolarów. Projekt jest częścią planu ratunkowego, w ramach którego w najbliższych trzech latach rząd Japonii wesprze średni i mały biznes kwotą 150 mld dolarów.
Pierwszy japoński satelita został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 1970 roku. W najbliższych latach, oprócz programu wystrzelenia 100 satelitów, rząd Kraju Kwitnącej Wiśni będzie wspierać projekt wysłania robota na Księżyc do 2020 roku. Z kolei w styczniu bieżącego roku japońska agencja kosmiczna umieściła na orbicie satelitę monitorującego globalne stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze.