Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-04-06 | GIS, Teledetekcja, Edukacja, Instytucje

Powstanie Centrum Badań Ziemi i Planet – GeoPlanet


Cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Geofizyki, Instytut Nauk Geologicznych, Instytut Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN podpisały 30 marca br. umowę konsorcyjną tworzącą Centrum Badań Ziemi i Planet – GeoPlanet.

Centrum ma być ośrodkiem integrującym w Polsce badania o fizycznych i chemicznych procesach zachodzących na Ziemi, w jej otoczeniu i w układzie słonecznym; ośrodkiem aktywnie uczestniczącym w międzynarodowych i krajowych programach, tworzącym własne narzędzia badawcze (in-situ i satelitarne).

Zmiany klimatu Ziemi są dziś najbardziej dyskutowanym aspektem zmian globalnych. Większość obserwacji i modeli wskazuje na wzrost temperatury atmosfery i oceanów, postępujące zwiększenie zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu morza. Obserwacje na Ziemi (in-situ) i z satelitów prowadzone są wysiłkiem światowej społeczności badaczy połączonych w organizacjach międzynarodowych. Centrum, działające już na tym polu poprzez swoje instytuty, będzie mogło lepiej skoordynować obserwacje prowadzone w Polsce, rozszerzyć ich zakres, zająć się ich kompleksową interpretacją i budować złożone modele i prognozy wymagające interdyscyplinarnego podejścia.
Konieczność stałego monitorowania dynamiki systemu ziemskiego pod kątem zagrożeń środowiskowych i cywilizacyjnych dostrzeżono w Europie już 10 lat temu, tworząc program GMES (Global Monitoring for Environment and Security) Unii Europejskiej, który wkrótce stał się jedną ze składowych ogólnoświatowego GEOSS (Global Earth Observation System of Systems). Udział w GMES i GEOSS wzmacnia polską sferę badawczą, integruje ją jednocześnie z europejskim i światowym obszarem badawczym. Instytuty Centrum od dawna z sukcesem angażują się w programy GMES i GEOSS, a po powołaniu Centrum mają szansę na objęcie roli jednego z europejskich liderów w tej dziedzinie. Ponadto realizują obligacje państwa w zakresie rejestracji globalnych zjawisk geofizycznych, których wyniki są przekazywane do Światowych Centrów Danych.

Prowadzenie badań nad geosystemem wymaga stałego rozwijania narzędzi obserwacyjnych i badawczych. Stacje pomiarowe, statki badawcze, nowe instrumenty, systemy i przyrządy satelitarne do monitorowania procesów zachodzących na Ziemi i innych planetach tworzone będą we współpracy z polskim przemysłem przy udziale instytutów Centrum. Przetwarzanie olbrzymiej ilości danych, ich archiwizowanie i udostępnianie to domena technologii informacyjnych i pole do działania dla firm specjalizujących się w usługach informatycznych. W ten sposób Centrum będzie przyczyniać się do rozwoju innowacyjności w kraju i do realizacji przez Polskę strategii lizbońskiej.

W perspektywie 5 lat Centrum Badań Ziemi i Planet – GeoPlanet stanie się ośrodkiem o znaczeniu europejskim uczestniczącym w ważnych międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych jako ich koordynator lub współkoordynator. Zbuduje infrastrukturę badawczą pozwalającą na prowadzenie prac naukowych na najwyższym światowym poziomie, opracuje program oraz utworzy wspólne studia doktoranckie w dziedzinie podstawowych i stosowanych badań geofizycznych, geologicznych i kosmicznych, włączy się w program innowacyjnej gospodarki poprzez tworzenie narzędzi i metod pozwalających na transfer technologii do przemysłu i usług, w takich dziedzinach, jak systemy geoinformatyczne, przyrządy do monitorowania Ziemi i zachodzących na niej zmian, podsystemy i systemy satelitarne.

Źródło: PAN


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

PAN o geodezji i kartografii

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się (24 marca) posiedzenie Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Głównymi...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowano w 1573 r. i miał 0,5 km długości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Cisak (1944-2020)

Jan Cisak (1944-2020)
Wieloletni pracownik Instytutu Geodezji i Kartografii oraz kierowniki Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego Borowa Góra. Urodził się w 1944 roku. W IGiK pracował od 1970 roku, początkowo w Pracowni Metrologii Geodezyjnej. Był uczestnikiem polskich...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1828-1832

1828-1832
Powstaje łańcuch triangulacji podstawowej łączący Górny Śląsk z Pomorzem. Prace prowadzone pod dowództwem generała Wilhelma von Krausenecka (1774-1850), artylerzystę i topografa, w latach 1829-1848 szefa sztabu armii pruskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama