Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-19| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Instytucje

Problemy z satelitami GPS bloku IIF


Awaria zasilania generatora sygnału pierwszego satelity bloku IIF opóźni start kolejnej generacji satelitów GPS. Wystrzelenie aparatu przewidywano na październik br. , obecnie mówi się o końcu 2009 r.

Testy termiczne w próżni przeprowadzane w Air Force Space and Missile Systems Center wykazały, że jeden z elementów nadajnika L2 może nie być zdolny do pracy na najwyższej zaplanowanej mocy. Wzmacniacze, w które wyposażono satelity, zbudowane zostały (podobnie jak w przypadku wszystkich generacji satelitów GPS) przez korporację ITT. Zmodernizowane aparaty bloku IIF oprócz kodów C/A i P w pasmach L1 i L2 będą dostarczać też nowy sygnał nadawany na częstotliwości L5. Amerykanie ścigają się z czasem, gdyż do 26 sierpnia br. – termin wyznaczony przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU) – muszą uruchomić nadawanie sygnału na częstotliwości L5. Niedotrzymanie terminu może skutkować oddaniem pasma L5 pierwszemu systemowi GNSS, który rozpocznie nadawanie na tej częstotliwości – GPS zostałby pozbawiony bezwarunkowego dostępu do pasma.

W związku z problemami technicznymi aparatu z bloku IIF jedyną szansą na uruchomienie L5 w wyznaczonym terminie jest start kolejnego zmodernizowanego satelity bloku IIR-M, który ma możliwość eksperymentalnego nadawania sygnału L5. Jego umieszczenie na orbicie zaplanowano na 24 marca br.

Źródło: Inside GNSS News


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS