|2009-03-19|
GNSS, Geodezja, Edukacja, Instytucje
O globalnej dynamice Ziemi na seminarium "Geoidy"
Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” i Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WGiK PW zapraszają na II seminarium z cyklu „Nauka w służbie Ziemi”.
Temat tegorocznego spotkania to „Geodezja a współczesne problemy globalnej dynamiki Ziemi”. Tym samym organizatorzy imprezy włączają się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Seminarium odbędzie się 25 marca br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (w godzinach 10-14, sala 315). W tematykę seminarium wprowadzi słuchaczy prof. dr Aleksander Brzeziński, światowy autorytet w badaniach ruchu obrotowego Ziemi, członek międzynarodowego zespołu nagrodzonego prestiżową europejską nagrodą Kartezjusza. Do wygłoszenia referatów zaproszeni zostali naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Dr Stanisław Schillak – kieruje Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borowcu i jest przewodniczącym Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. W swojej pracy zajmuje się głównie wykorzystaniem w badaniach geodynamicznych pomiarów laserowych do sztucznych satelitów Ziemi (SLR). Obserwatorium w Borowcu jest jedyną placówką w Polsce wykonującą obserwacje laserowe satelitów. Na terenie placówki znajduje się także permanentna stacja systemu IGS, a laboratorium czasu prowadzi nadzór merytoryczny realizacji polskiej skali czasu atomowego TAI P.
Dr Wiesław Kosek – zajmuje się badaniami zmian ruchu obrotowego Ziemi. Jego specjalnością jest analiza czasowo-częstotliwościowa oraz prognozowanie zmian parametrów orientacji przestrzennej Ziemi EOP. Wprowadził wiele oryginalnych metod do analizy ciągów obserwacyjnych, a jeden z opracowanych przez niego algorytmów prognozowania został wykorzystany do rutynowych obliczeń biura prognoz Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Układów Odniesienia IERS. Pełni m.in. funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej IERS ds. prognoz (IERS Working Group on Predictions).
Dr Jolanta Nastula – zajmuje się badaniami ruchu obrotowego Ziemi, a w szczególności mechanizmem pobudzania zmian ruchu bieguna przez procesy zachodzące w atmosferze, oceanach, a ostatnio również w hydrosferze lądowej. W swoich pracach dużo miejsca poświęca na analizę zmian regionalnych parametrów geofizycznych, które pozwalają lepiej zrozumieć mechanizm generowania zaburzeń w ruchu bieguna. We współpracy z uczonymi z USA uczestniczy w analizie danych z eksperymentu GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), publikując rezultaty m.in. w prestiżowym czasopiśmie Geophysical Research Letters.
Dr Marek Kaczorowski – prowadzi badania sygnałów geodynamicznych rejestrowanych w Laboratorium Geodynamicznym Centrum Badań Kosmicznych PAN znajdującym się w podziemiach zamku Książ. Do rejestracji wykorzystuje precyzyjny klinometr hydrostatyczny własnej konstrukcji. Obserwacje przedstawiają zmiany linii pionu wywołane m.in. pływami skorupy ziemskiej, drganiami swobodnymi Ziemi oraz falami sejsmicznymi docierającymi do Książa w wyniku trzęsień Ziemi. Niektóre z zaobserwowanych efektów stanowią ciągle zagadkę oczekującą na wyjaśnienie.
Anna Adamek, Geoida
|