Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-03-19 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Instytucje

O globalnej dynamice Ziemi na seminarium "Geoidy"


Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” i Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WGiK PW zapraszają na II seminarium z cyklu „Nauka w służbie Ziemi”.

Temat tegorocznego spotkania to „Geodezja a współczesne problemy globalnej dynamiki Ziemi”. Tym samym organizatorzy imprezy włączają się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Seminarium odbędzie się 25 marca br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (w godzinach 10-14, sala 315).
W tematykę seminarium wprowadzi słuchaczy prof. dr Aleksander Brzeziński, światowy autorytet w badaniach ruchu obrotowego Ziemi, członek międzynarodowego zespołu nagrodzonego prestiżową europejską nagrodą Kartezjusza. Do wygłoszenia referatów zaproszeni zostali naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Dr Stanisław Schillak – kieruje Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borowcu i jest przewodniczącym Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. W swojej pracy zajmuje się głównie wykorzystaniem w badaniach geodynamicznych pomiarów laserowych do sztucznych satelitów Ziemi (SLR). Obserwatorium w Borowcu jest jedyną placówką w Polsce wykonującą obserwacje laserowe satelitów. Na terenie placówki znajduje się także permanentna stacja systemu IGS, a laboratorium czasu prowadzi nadzór merytoryczny realizacji polskiej skali czasu atomowego TAI P.

Dr Wiesław Kosek – zajmuje się badaniami zmian ruchu obrotowego Ziemi. Jego specjalnością jest analiza czasowo-częstotliwościowa oraz prognozowanie zmian parametrów orientacji przestrzennej Ziemi EOP. Wprowadził wiele oryginalnych metod do analizy ciągów obserwacyjnych, a jeden z opracowanych przez niego algorytmów prognozowania został wykorzystany do rutynowych obliczeń biura prognoz Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Układów Odniesienia IERS. Pełni m.in. funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej IERS ds. prognoz (IERS Working Group on Predictions).

Dr Jolanta Nastula – zajmuje się badaniami ruchu obrotowego Ziemi, a w szczególności mechanizmem pobudzania zmian ruchu bieguna przez procesy zachodzące w atmosferze, oceanach, a ostatnio również w hydrosferze lądowej. W swoich pracach dużo miejsca poświęca na analizę zmian regionalnych parametrów geofizycznych, które pozwalają lepiej zrozumieć mechanizm generowania zaburzeń w ruchu bieguna. We współpracy z uczonymi z USA uczestniczy w analizie danych z eksperymentu GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), publikując rezultaty m.in. w prestiżowym czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Dr Marek Kaczorowski – prowadzi badania sygnałów geodynamicznych rejestrowanych w Laboratorium Geodynamicznym Centrum Badań Kosmicznych PAN znajdującym się w podziemiach zamku Książ. Do rejestracji wykorzystuje precyzyjny klinometr hydrostatyczny własnej konstrukcji. Obserwacje przedstawiają zmiany linii pionu wywołane m.in. pływami skorupy ziemskiej, drganiami swobodnymi Ziemi oraz falami sejsmicznymi docierającymi do Książa w wyniku trzęsień Ziemi. Niektóre z zaobserwowanych efektów stanowią ciągle zagadkę oczekującą na wyjaśnienie.

Anna Adamek, Geoida


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

GOCE wreszcie na orbicie

17 marca br. o godzinie 14:21 (czasu GMT) grawitacyjny satelita GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation...

Zbudowano replikę teleskopu Galileusza

Włoscy naukowcy skonstruowali wierną replikę zbudowanego równo 400 lat temu teleskopu Galileusza.

PW: Konferencja na temat rozwoju obszarów wiejskich

W dniach 24-26 czerwca na Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odbędzie się...

Wybory Miss i Mistera GiK 2008

Wybory Miss i Mistera Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odbędą się 28 października o godzinie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Warszawie swą pierwszą siedzibę miała przy ulicy Siennej 3?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Kadaj (1946-2023)

Roman Kadaj (1946-2023)
Roman Kadaj urodził się 14 marca 1946 r. w Jarosławiu, jako syn Antoniego (+1973) i Anieli (+2008) z domu Puzio, w ośmioosobowej rodzinie. W Jarosławiu uczęszczał do siedmioklasowej szkoły podstawowej, a następnie – w latach 1960–1965...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1975
Reforma administracji państwowej, dwustopniowy podział administracji. Utworzono 49 województw w miejsce dotychczasowych 17 i zlikwidowano powiaty.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama