|2009-03-11|
Geodezja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje, Imprezy
Najnowsze polskie wynalazki w Muzeum Techniki
Od wczoraj (10 marca) w Muzeum Techniki w Warszawie można oglądać najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne i odkrywcze technologie, opracowane w minionym roku w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach. XVI Giełda Polskich Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości potrwa do 15 marca.
Organizatorami Giełdy są: Muzeum Techniki NOT, firma Eurobusiness-Haller oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Honorowy patronat sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreślają organizatorzy, celem Giełdy jest pokazanie szerokiej publiczności polskich wynalazków, które zdystansowały inne na międzynarodowych targach wynalazczości m.in. w Brukseli, Genewie, Norymberdze. Można też zobaczyć pomysły laureatów Konkursu Polski Produkt Przyszłości organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Ekspozycja ma się przyczynić do promocji polskich osiągnięć naukowo-technicznych. Stanowi też okazję do przedstawienia innowacyjnych ofert krajowym przedsiębiorcom.
W 2008 roku najliczniejsza grupa Polaków prezentowaÅ‚a swoje osiÄ…gniÄ™cia na 57. MiÄ™dzynarodowych Targach WynalazczoÅ›ci, BadaÅ„ Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA. Zdaniem ekspertów jest to czoÅ‚owa impreza wystawiennicza poÅ›wiÄ™cona transferowi technologii i wdrażaniu postÄ™pu technicznego. CzęściÄ… targów jest prestiżowy konkursu BRUSSELS EUREKA, w którym jury tworzone przez dziewiÄ™cioosobowy zespół miÄ™dzynarodowych ekspertów ocenia zgÅ‚oszone osiÄ…gniÄ™cia naukowo-techniczne w 19 kategoriach branżowych. W 2008 roku na stoiskach pawilonu polskiego wystawiono w sumie 95 wynalazków i innowacji jednostek sfery nauki, maÅ‚ych, Å›rednich i dużych przedsiÄ™biorstw oraz zwyciÄ™zców konkursu „MÅ‚ody Wynalazca 2008”. Z brukselskich targów INNOVA 2008 polscy innowatorzy przywieźli wiele zÅ‚otych medali. Przypomnijmy, że zdobyÅ‚ je m.in. Główny Instytut Górnictwa za „Laserowy system kontroli parametrów geometrii rury szybowej i zbrojenia szybowego”, umożliwiajÄ…cy dokÅ‚adne wytyczanie bezwzglÄ™dnego pionu optycznego wraz z ciÄ…gÅ‚Ä… kontrolÄ… jego stabilnoÅ›ci, co upraszcza peÅ‚nÄ… realizacjÄ™ badaÅ„ geometrii szybów.
Źródło: PAP, MT
|