Od wczoraj (10 marca) w Muzeum Techniki w Warszawie można oglądać najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne i odkrywcze technologie, opracowane w minionym roku w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach. XVI Giełda Polskich Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości potrwa do 15 marca.
Organizatorami Giełdy są: Muzeum Techniki NOT, firma Eurobusiness-Haller oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Honorowy patronat sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Jak podkreślają organizatorzy, celem Giełdy jest pokazanie szerokiej publiczności polskich wynalazków, które zdystansowały inne na międzynarodowych targach wynalazczości m.in. w Brukseli, Genewie, Norymberdze. Można też zobaczyć pomysły laureatów Konkursu Polski Produkt Przyszłości organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Ekspozycja ma się przyczynić do promocji polskich osiągnięć naukowo-technicznych. Stanowi też okazję do przedstawienia innowacyjnych ofert krajowym przedsiębiorcom.
W 2008 roku najliczniejsza grupa Polaków prezentowała swoje osiągnięcia na 57. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA. Zdaniem ekspertów jest to czołowa impreza wystawiennicza poświęcona transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.
Częścią targów jest prestiżowy konkursu BRUSSELS EUREKA, w którym jury tworzone przez dziewięcioosobowy zespół międzynarodowych ekspertów ocenia zgłoszone osiągnięcia naukowo-techniczne w 19 kategoriach branżowych. W 2008 roku na stoiskach pawilonu polskiego wystawiono w sumie 95 wynalazków i innowacji jednostek sfery nauki, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz zwycięzców konkursu „Młody Wynalazca 2008”. Z brukselskich targów INNOVA 2008 polscy innowatorzy przywieźli wiele złotych medali. Przypomnijmy, że zdobył je m.in. Główny Instytut Górnictwa za „Laserowy system kontroli parametrów geometrii rury szybowej i zbrojenia szybowego”, umożliwiający dokładne wytyczanie bezwzględnego pionu optycznego wraz z ciągłą kontrolą jego stabilności, co upraszcza pełną realizację badań geometrii szybów.