Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-22| Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Kartografowie o nowościach wydawniczych


Tematem dzisiejszego, ostatniego w tym roku akademickim, Zebrania Otwartego Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego był przegląd nowości kartograficznych. Wydawnictwa książkowe omówił Jerzy Ostrowski, a nowe mapy i atlasy - dr Jerzy Siwek.
Jerzy Ostrowski za krajowe wydarzenia roku uznał: ·wydanie przez Bibliotekę Narodową pierwszego zeszytu z cyklu Bibliografia Dokumentów Kartograficznych, ·Encyklopedię szkolną WSiP. Geografia Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, a także ·Wprowadzenie do kartografii i topografii Wydawnictwa Nowa Era opracowanego przez zespół pod red. Jacka Pasławskiego [patrz] (w ofercie sklepu Geodety) . Dr Jerzy Siwek rozpoczął od omówienia wydawnictw urzędowych GGK, chwaląc tempo wydawania map hydrograficznych i sozologicznych 1:50 000, a równocześnie krytykując w zasadzie zaniechanie produkcji mapy topograficznej 1:50 000. Jak się wyraził, propagowana przez kartografów idea likwidacji analfabetyzmu kartograficznego w naszym społeczeństwie nie trafia do głównego geodety kraju. Zaniechanie produkcji tej mapy ponownie spowoduje, że stanie się ona rzadkością i niewielu użytkowników będzie umiało ją czytać. Podkreślił też, że szybkiego tempa nabiera produkcja map geośrodowiskowych wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny, na których ten wydawca skupił uwagę. Uczestnicy spotkania mieli też okazję wysłuchania kilku godnych uwagi recenzji wydanych niedawno opracowań (część z nich opublikowano na łamach Polskiego Przeglądu Kartograficznego, bądź planowane jest ich zamieszczenie). Ocenie poddany został m.in. Wielki Atlas Świata wydany przez Cartographic House, Atlas Podziału Hydrograficznego Polski czy Atlas Klimatu Polski (oba wydane przez IMGW). Nie mogło też zabraknąć omówienia dorobku naszych wydawnictw kartograficznych, zarówno tych o wyrobionej pozycji, jak i nowo powstających. Sensacją prelegent określił nowo powstałą spółkę na rynku dystrybucyjnym występujący pod nazwą CartoMedia, której udziałowcami jest siedmiu wydawców map.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS