|2009-01-30|
GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma
GISPRO zbuduje Lotniczą Platformę Fotogrametryczną
Szczecińska spółka GISPRO podpisała 30 stycznia umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu pn. Lotnicza Platforma Fotogrametryczna. Otrzyma on wsparcie w ramach Działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Projekt Lotnicza Platforma Fotogrametryczna dotyczy budowy wielozadaniowego samolotu fotogrametrycznego wyposażonego w najnowsze osiągnięcia techniczne związane z pozyskiwaniem obrazów powierzchni Ziemi. W grudniu 2008 r. propozycja przedstawiona przez GISPRO została zatwierdzona przez PARP do realizacji – z dotacją w wysokości około 58%. Jest to jedyny projekt w Polsce zgłoszony przez firmę z branży geodezyjnej i zatwierdzony do realizacji w ramach PO Innowacyjna Gospodarka. W zakres projektu wchodzi wyposażenie dwusilnikowego samolotu w: - wielkoformatową cyfrową kamerę lotniczą (196 Mpix) do pozyskiwania zdjęć o rozdzielczości terenowej 1,8 cm, - lotniczy skaner laserowy pozwalający na pomiar modelu terenu z gęstością do 20 punktów/m, l- profesjonalną kamerę termowizyjną, - system określania pozycji GPS/IMU.
Będzie to również jeden z najnowocześniejszych samolotów fotogrametrycznych w światowej geodezji cywilnej. W projekt zaangażowani są specjaliści z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Finlandii. Wartość prac wyniesie 10 mln zł (dofinansowanie to 5,5 mln zł). Ich realizacja zajmie 6 miesięcy, a rozpoczęcie zaplanowano na marzec br. GISPRO Sp. z o.o. w Szczecinie powstała we wrześniu 2006 r. Firma zatrudnia obecnie 30 inżynierów, głównie geodetów i fotogrametrów. Spółka od chwili powstania inwestuje w technologie fotogrametryczne i teledetekcyjne.
GISPRO Sp. z o.o. powstała we wrześniu 2006 r. Firma zatrudnia obecnie 30 inżynierów, głównie geodetów i fotogrametrów. Od chwili powstania inwestuje w technologie fotogrametryczne i teledetekcyjne. Od grudnia 2007 r. firma realizuje zgłoszony przez siebie projekt Cyfrowej Stacji Teledetekcyjnej (CST), finansowany w ramach programu Innowacyjna Gospodarka (tzw. kredytem technologicznym). CST składa się z trzech bardzo szybkich i precyzyjnych skanerów laserowych, sześciu cyfrowych kamer wideo, wielokanałowego georadaru oraz urządzenia do określania pozycji (GPS/IMU). Całość zamontowana jest na samochodzie terenowym, co umożliwia pomiar otoczenia w ruchu (do 80km/h) z wydajnością około 800 tys. pkt/s. Będzie to jeden z najnowocześniejszych na świecie samochodów pomiarowych. Aktualnie w firmie Riegl w Austrii dobiega końca budowa modułu laserowego. Od kwietnia 2009 r. planowane są pierwsze prace wdrożeniowe. Kredyt technologiczny zostanie umarzony w 50%, jeżeli będą spełnione założenia projektu i przyniesie on konkretne efekty gospodarcze.
Marcin Mucha, GISPRO
|