wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-26| GNSS, Sprzęt, Firma

Sprzedaż telefonów komórkowych z nawigacją GPS wzrośnie


Tempo sprzedaży telefonów komórkowych z nawigacją GPS spadnie w 2009 r., ale mimo trwającego kryzysu gospodarczego utrzyma się wzrost rok do roku – wynika z nowego badania rynku ABI Research.

Chociaż sprzedaż telefonów komórkowych przypuszczalnie spadnie w bieżącym roku w skali światowej o 4-5%, to sprzedaż aparatów z nawigacją GPS wzrośnie o 6,4% w porównaniu z rokiem 2008 – do 240 mln sztuk.
Ten zaskakujący trend będzie wynikiem utrzymującego się popytu na smartfony o wielu funkcjach. Zapotrzebowanie na tego typu aparaty, do których należą m.in. Apple iPhone 3G, urządzenia Blackberry firmy RIM czy seria N telefonów Nokii, aż do 2014 r. będzie rósł przeciętnie w tempie 19% rocznie. Jednocześnie w tym segmencie rynku będą się rozpowszechniać układy scalone GPS. W 2014 r. będzie w nie wyposażonych 9 na 10 smartfonów, podczas gdy w 2008 r. miała je tylko 1/3.

Mimo słabej kondycji światowej gospodarki telefony z nawigacją GPS będą się cieszyć popytem dzięki spadkowi cen podzespołów oraz rosnącej świadomości klientów na temat zalet aparatów pozwalających na ustalania położenia – powiedział analityk George Perros z ABI. Inne czynniki sprzyjające trendowi do wyposażania telefonów w GPS to rozpowszechnianie się systemów operacyjnych wykonanych na bazie oprogramowania otwartego, takich jak Android Google’a (platforma dla urządzeń mobilnych na bazie Linuksa), które dzięki API umożliwiają programistom tworzenie tzw. kontentu lokalizacyjnego dla urządzeń komórkowych. Innym jest pojawianie się coraz większej liczby aplikacji nawigacyjnych i kartograficznych przeznaczonych do zastosowania w telefonach.

Nowe badanie ABI Research analizuje m.in. rozwój technologii, czynniki gospodarcze i rynkowe wpływające na tempo rozpowszechniania się telefonów komórkowych z nawigacją GPS, a także możliwości i zagrożenia dla dostawców precyzyjnych danych lokalizacyjnych wśród użytkowników sieci bezprzewodowej.

Źródło: ABI Research


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS