|2009-01-07|
Mapy, Imprezy, Kataster
Lindleyowskie plany Warszawy w RONiK
Wkrótce w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie zostanie otwarta wystawa pod hasłem „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku”.
Wystawa ściśle nawiązuje do tej, która odbyła się pod tym samym tytułem w czerwcu 2006 r. w siedzibie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Prezentuje ona niewielki fragment przechowywanego w Archiwum potężnego zbioru map Lindleya, liczącego ponad 7,5 tys. arkuszy, powstałego w latach 1886-1915. Na ekspozycję składać się będzie zestaw ponad 30 plansz z reprodukcjami planów Warszawy z końca XIX i początku XX wieku, w tym m.in. arkuszami planu sytuacyjnego 1:2500 obejmującymi centrum miasta. Scenariusz wystawy opracował Paweł E. Weszpiński, kartograf i pracownik Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, który jest też autorem opisów wraz z historykiem dr. Ryszardem Żelichowskim, wieloletnim badaczem dziejów rodziny Lindleyów. Organizatorami wystawy – obok RONiK – są: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne SA oraz Stowarzyszenie „Arka Przymierza”.
Otwarcie wystawy nastąpi 13 stycznia o godz. 17 w siedzibie RONiK w Warszawie przy ulicy Belwederskiej 25 (wejście od ul. Spacerowej), wstęp wolny.
Źródło: RONiK, Stowarzyszenie „Arka Przymierza”, Paweł E. Weszpiński
|