wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-05-14| Firma, Prawo, Przetargi, Ludzie, Instytucje

Uproszczenie rejestracji działalności gospodarczej zapowiada Ministerstwo Gospodarki


Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt zakłada likwidację prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej przez gminy. Utworzona zostanie Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej (CIDG), w której informacja o rozpoczęciu działalności rejestrowana będzie bezpłatnie. Dzisiaj za wpis do ewidencji działalności gospodarczej trzeba zapłacić 100 zł, a za jego zmianę - 50 zł.
CIDG umożliwi także przedsiębiorcom (obywatelom) zasięganie informacji o zarejestrowanych przedsiębiorstwach. Dane te będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej CIDG. Rejestracja działalności gospodarczej odbywać się będzie w urzędach skarbowych, a uzyskanie przez osobę statutu przedsiębiorcy następować będzie po złożeniu deklaracji NIP.
Projekt ustawy zakłada także wprowadzenie sankcji dla organu kontrolnego w przypadku np. nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z drugiej strony zaproponowano kary dla przedsiębiorców niedopełniających obowiązków wynikających np. z konieczności posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Utworzenie CIDG będzie możliwe w ramach projektu „Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie systemu informatycznego przeznaczonego do obsługi Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej – InDyGo”. Jego koszt szacowany jest na 31,8 mln zł. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki roczne wydatki administracji na prowadzenie rejestrów w dotychczasowej formie wynoszą 50,8 mln zł. Wprowadzenie ustawy przyspieszy proces rejestracji firm oraz obniży koszty i uprości proces rejestracji firm.

jp


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt