Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-14| Firma, Prawo, Przetargi, Ludzie, Instytucje

Uproszczenie rejestracji działalności gospodarczej zapowiada Ministerstwo Gospodarki


Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt zakłada likwidację prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej przez gminy. Utworzona zostanie Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej (CIDG), w której informacja o rozpoczęciu działalności rejestrowana będzie bezpłatnie. Dzisiaj za wpis do ewidencji działalności gospodarczej trzeba zapłacić 100 zł, a za jego zmianę - 50 zł.
CIDG umożliwi także przedsiębiorcom (obywatelom) zasięganie informacji o zarejestrowanych przedsiębiorstwach. Dane te będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej CIDG. Rejestracja działalności gospodarczej odbywać się będzie w urzędach skarbowych, a uzyskanie przez osobę statutu przedsiębiorcy następować będzie po złożeniu deklaracji NIP.
Projekt ustawy zakłada także wprowadzenie sankcji dla organu kontrolnego w przypadku np. nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z drugiej strony zaproponowano kary dla przedsiębiorców niedopełniających obowiązków wynikających np. z konieczności posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Utworzenie CIDG będzie możliwe w ramach projektu „Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie systemu informatycznego przeznaczonego do obsługi Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej – InDyGo”. Jego koszt szacowany jest na 31,8 mln zł. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki roczne wydatki administracji na prowadzenie rejestrów w dotychczasowej formie wynoszą 50,8 mln zł. Wprowadzenie ustawy przyspieszy proces rejestracji firm oraz obniży koszty i uprości proces rejestracji firm.

jp


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS