wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-14| Firma, Prawo, Przetargi, Ludzie, Instytucje

Uproszczenie rejestracji działalności gospodarczej zapowiada Ministerstwo Gospodarki


Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt zakłada likwidację prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej przez gminy. Utworzona zostanie Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej (CIDG), w której informacja o rozpoczęciu działalności rejestrowana będzie bezpłatnie. Dzisiaj za wpis do ewidencji działalności gospodarczej trzeba zapłacić 100 zł, a za jego zmianę - 50 zł.
CIDG umożliwi także przedsiębiorcom (obywatelom) zasięganie informacji o zarejestrowanych przedsiębiorstwach. Dane te będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej CIDG. Rejestracja działalności gospodarczej odbywać się będzie w urzędach skarbowych, a uzyskanie przez osobę statutu przedsiębiorcy następować będzie po złożeniu deklaracji NIP.
Projekt ustawy zakłada także wprowadzenie sankcji dla organu kontrolnego w przypadku np. nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z drugiej strony zaproponowano kary dla przedsiębiorców niedopełniających obowiązków wynikających np. z konieczności posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Utworzenie CIDG będzie możliwe w ramach projektu „Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie systemu informatycznego przeznaczonego do obsługi Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej – InDyGo”. Jego koszt szacowany jest na 31,8 mln zł. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki roczne wydatki administracji na prowadzenie rejestrów w dotychczasowej formie wynoszą 50,8 mln zł. Wprowadzenie ustawy przyspieszy proces rejestracji firm oraz obniży koszty i uprości proces rejestracji firm.

jp


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS