|2008-11-27|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja, Software, Ludzie, Imprezy
O bezpieczeństwie publicznym podczas konferencji ESRI
Sesje tematyczne 8. Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI podzielone zostały na cztery działy. Podczas sesji dotyczącej bezpieczeństwa publicznego zaprezentowano m.in. wykorzystanie oprogramowania ArcGIS w realizacji zadań zabezpieczenia geograficznego Sił Zbrojnych RP i zarządzaniu kryzysowym.
Panel bezpieczeństwa publicznego zapoczątkował referat o porównaniu sposobów szacowania obszarów klęski żywiołowej przy użyciu programu ENVI. Posługując się przykładem Puszczy Piskiej (zniszczonej huraganem w lipcu 2002 r.), przedstawiciele firmy GeoInvent porównali metodę fotointerpretacji z automatycznymi klasyfikacjami obrazu (klasyfikacja radiometryczna i obiektowa) wykonanymi na zdjęciach analogowych. Ich zdaniem metoda automatycznej klasyfikacji pozwala przyspieszyć ocenę skali i skutków opisywanej klęski żywiołowej. Podczas tej sesji reprezentantki Wojskowego Centrum Geograficznego Jolanta Dziak i Irma Trocka interesująco przedstawiły wykorzystanie oprogramowania ArcGIS (wraz w nakładkami i specjalistycznymi modułami do celów wojskowych) w planowaniu, zabezpieczeniu i prowadzeniu zadań przez Siły Zbrojne RP, na przykładzie misji w Afganistanie. Przekonywały, iż zabezpieczenie geograficzne i analizy przestrzenne odgrywają obecnie jedną z kluczowych ról na polu walki. Zdalny dostęp do baz danych GIS dla Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego był z kolei tematem wystąpienia prezesa spółki Archipelag NET Jarosława Staniosa. Pokazał on wysiłki swojej firmy w zakresie uporządkowania informacji dla zarządzania kryzysowego w Polsce na szczeblu województw i powiatów z wykorzystaniem platformy ArcGIS Server. Niestety, wciąż jednym z ograniczeń bezpośredniej wymiany danych między różnymi ośrodkami administracji jest mała pojemność i szybkość łączy internetowych.
Pozostałe sesje tematyczne drugiego dnia konferencji ESRI skierowane były do osób zainteresowanych rozwiązaniami firmy ESRI dla administracji publicznej, ochrony środowiska i zarządzania majątkiem sieciowym. W panelu dla administracji omawiane były m.in. integracja danych przestrzennych oraz projektowanie i zastosowanie systemów GIS, natomiast w zakresie ochrony środowiska najwięcej referatów objęło zagadnienia związane z leśnictwem. W sesji zarządzania majątkiem sieciowym swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami podzielili się ze słuchaczami przedstawiciele przedsiębiorstw państwowych i firm komercyjnych.
Gościem dwudniowej (26-27 listopada) 8. Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI był m.in. Wojciech Gawecki, szef ESRI na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.
DO
|