Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-11-25 | Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Instytucje

O Geoportalu na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności



27 listopada (czwartek) odbędzie się posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Jednym z tematów będzie prezentacja projektów informatycznych Geoportal i Geoportal2 realizowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

W programie spotkania przewidziano m.in. zaprezentowanie przez reprezentanta Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ekspertyzy pt. „Realizacja projektów informatycznych przez administrację publiczną na podstawie doświadczeń wynikających z wdrażania działania 1.5 SPO – WKP”. Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska omówi projekty informatyczne Geoportal i Geoportal2 prowadzone przez GUGiK. Z kolei zespoły zadaniowe Komitetu przedstawią sprawozdania ze swej działalności w ostatnim okresie.

W marcu tego roku wiceprezes Rady Ministrów Grzegorz Schetyna reaktywował Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Do zadań Komitetu należy:
- koordynowanie współpracy między resortami i jednostkami administracji publicznej w zakresie informatyzacji i łączności,
- przygotowywanie, uzgadnianie lub opiniowanie projektów aktów prawnych, stanowisk RM lub prezesa RM w sprawach z zakresu właściwości Komitetu,
- podejmowanie rozstrzygnięć i zajmowanie stanowisk w zakresie spraw związanych z ww. sprawami, które nie zostały zastrzeżone dla wyłącznej kompetencji RM, prezesa RM i innych organów,
- wyrażanie opinii albo udzielanie rekomendacji projektom dokumentów rządowych, które będą przedstawiane RM lub prezesowi RM do rozpatrzenia.
W ramach Komitetu działają zespoły ds.:
- Koordynacji rozwoju infrastruktury informacyjnej państwa (organ wiodący: MSWiA),
- Usuwania barier prawno-proceduralnych w e-administracji (MS),
- Elektronicznej gospodarki (MG),
- Społeczeństwa informacyjnego (MSWiA).

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

geoportal02 Wlasnie z tego watku dowiedzialem sie o istnieniu strony www.geoportal02.pl Z tego co widze to ludzie, ktorzy go tworzyli to m.in. osoby z PW, a projekt powstal w ramach projektu ...procedury integracji... Pytanie do zorientowanych - jak sie to ma do Geoportalu GUGiK? - bo mam wrazenie ze to sa rozne tematy.
  
Mikołaj w GP! W oryginalnym GP! Dam sobie głowę uciąć, że jakiś czas temu, w ORYGINALNYM GP był kawałek TBD na wschód od Warszawy. Dzisiaj już tego nie mogę znaleźć, więc może rzeczywiście ja się rozpędziałem, że jest BDO/VMAP i TBD. Moim zdaniem powinno się tab znaleźć tyle danych ile jest zrobione. Warszawka trzaśnięta jest cała, Lublin też cały, okolice Gdańska, Bydgosz, Toruń, Włocławek, Katowice, Kielce chyba też. Może nawet 20-30% społeczeństwa mieszka na terenie pokrytym przez TBD. Jakby poszukać to na pewno znajdzie się więcej miast z TBD. Nie no, TBD muszą pokazać. Tylko ciekawe jak - hi, hi, hi
  
TBD w geoportalu? Czyżby Święty Mikołaj podarował Geoportalowi2 nowe arkusze TBD i będzie dla caleg kraju? Coś DS dałeś się wkręcić.
  
Rendering Chyba Rychu się rozpędziłeś w GeoPortalo02 nie ma RNG, no chyba, że nazwy na mapie hipsometrycznej są z RNG. Rzeczywiście jest hydro i sozo, ale byłbym daleki od piania z zachwytu nad tymi mapami. Odczytaj mi z mapy hipsometrycznej dowolną wysokość. Przy pomocy dołączonej legendy jest to nie do zrobienia. Sam obrazek jest owszem ładny. Otwórz sobie google maps w GP02 i otwórz sobie legendę. Zwróć uwagę na autostradę, a zobaczysz, że legenda jest tak naprawdę dolepiona, żeby była. Zawodowo nie? Najładniejsza jest wizualizacja Google maps, z tym, że z Topografią to ona ma mało wspólnego i nie jest dziełem autorów strony. Trzeba przyznać że w GP2 jest rzeczywiście lepiej zrenderowana jest mapa niż w GP.
  
Geoportal 02 jest debeściacki i zawiera nie tylko VMap L2 w rozsądnej postaci, ale też mapy sozologiczne i hydrograficzne, NMT (DTED2) oraz Rejestr Nazw Geograficznych. A technologicznie jest gotów uciągnąć TBD, BDO i co tam jeszcze... No i z tego co widzę wizualizację w 02 robili zawodowcy zamiast rzeźników :)
  
Geoportal 02 jest OK ale wizualizowana jest tylko Google maps i VMAPA a w oryginalnym geoportalu masz BDO -> VMAPL1 ->VMAPL2 -> TBD -> ORTO -> Kataster. Szkoda, że rozmowy o integracji danych zasobu geodezyjnego odbywają się dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale.
  
Zza sciany Z tych wszystkich geoportali GuGIki najbardizej podobal m i sie geoportal02, a swoja droga ciekawe ile to wszystko kosztuje. Zreszta jak GGK zamiga tym przed ministem i od razu daruje jej te 5, 10 czy 30 mln.
  



zobacz też:

GUS: Przetarg na skanowanie i wektoryzację 27 tys. map

Główny Urząd Statystyczny ogłosił przetarg ograniczony na skanowanie map statystycznych oraz...

W Sejmie o projekcie zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

Na posiedzeniu Sejmu (19 listopada) przedstawiony zostanie projekt...

Postulat samorządowców o napisanie nowej ustawy Pgik

21 października podczas konferencji zorganizowanej z okazji 90 rocznicy narodzin łódzkiej...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Jowisz okrąża Słońce w ciągu 11,86 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Sztompke (1906-1974)

Wacław Sztompke  (1906-1974)
Urodził się 1 września 1906 roku w Warszawie. W 1931 r. ukończył Wydział Geodezyjny Politechniki Warszawskiej i rozpoczął pracę w Wydziale Aerofotogrametrycznym "Fotolot" Polskich Linii Lotniczych LOT. Wkrótce został zastępcą kierownika "Fotolotu"...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1985
Fiński fotogrametra Uki Vilho Helava (1923-94) otrzymuje kontrakt na dostawą dla armii amerykańskiej kilkuset autografów analitycznych. Początek fotogrametrii cyfrowej
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama