Główny Urząd Geodezji i Kartografii uruchomił nową stronę internetową projektu Geoportal.gov.pl. Sukcesywnie mają być na niej udostępniane kolejne funkcje i zasoby danych.
Według zapowiedzi Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, w najbliższych dniach zostanie uruchomiona przeglądarka, za pomocą której możliwy będzie dostęp do danych centralnego węzła Krajowej Infrastruktury Danych Przestrzennych (KIIP). Przeglądarka ma być „bramą” do przeglądania danych innych węzłów KIIP i infrastruktury danych przestrzennych.
Według planów urzędu na stronie Geoportal.gov.pl znajdziemy m.in.:
● dane katastralne (informacje o geometrii działek ewidencyjnych),
● ortofotomapy (lotnicze i satelitarne),
● mapy sozologiczne i hydrograficzne (1:50 000),
● rastrowe mapy topograficzne (1:10 000-1:100 000),
● dane na temat przebiegu granic jednostek podziału terytorialnego państwa,
● dane z państwowego rejestru nazw geograficznych.
Sieć węzłów KIIP działa na poziomach: centralnym, wojewódzkim (dane topograficzne), powiatowym (bazy danych ewidencji gruntów i budynków). Dane znajdują się w różnych miejscach (poziomach). Ich udostępnianie możliwe jest poprzez wykorzystanie serwerów katalogowych i usług internetowych/intranetowych.
W kolejnym etapie rozwoju projektu (Geoportal2, koszt ok. 40 mln zł) geoportal będzie umożliwiał m.in.: kupno danych i wydruków, włączanie danych (i usług) przestrzennych należących do innych podmiotów, obsługę zapytań, lokalizację adresów, dostęp do bazy osnów geodezyjnych.
Uruchomienie narodowego geoportalu jest zwieńczeniem projektu rozpoczętego w lipcu 2005 r. Jego zakończenie planowano na marzec br. Pierwotne plany kolejna ekipa w GUGiK okroiła (brak systemu bilingowego, podpisu cyfrowego, sprzedaży przez internet), zmieniła również założenia techniczne geoportalu i jego filozofię.
6 listopada odbędzie się w Warszawie konferencja podsumowująca trzyletni okres prac nad projektem. Hasło przewodnie geoportalu brzmi: „Wiesz, na czym stoisz”.
