Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-11-05| Geodezja, GIS, Mapy

Numeryczny model złoża według Asseco Poland


Giełdowa spółka Asseco Poland z Rzeszowa poinformowała wczoraj (4 listopada) o szczegółach związanych z wdrożeniem systemu prowadzenia numerycznego modelu złoża dla Kompanii Węglowej S.A. z Katowic. Wartość kontraktu wynosi ponad 11,5 mln zł (brutto).

Umowa zawarta pomiędzy Asseco Poland a Kompanią Węglową dotyczy zaprojektowania i wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego tworzenia i prowadzenia numerycznego modelu złoża oraz numerycznych map górniczych. Model złoża zawierać będzie m.in. dane o jego strukturze stratygraficzno-litologicznej i tektonicznej, warunkach hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich w obszarze prowadzenia robót górniczych. System umożliwi obliczanie zasobów węgla według zadanych kryteriów (np. zawartości popiołu w węglu czy wartości opałowej) oraz modelowanie struktury jakościowej i ilościowej jego zasobów w pokładach.

Jak już informowaliśmy, wdrożenie systemu zostanie zrealizowane przez konsorcjum, którego liderem będzie Asseco Poland. Pozostałe firmy wchodzące w skład konsorcjum to: GEO-LISP, Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne Vertical i Centrum Informatyki ROW. Asseco Poland będzie odpowiedzialne za budowę architektury systemu i kierowanie całym projektem, firma GEOLISP za dostawę rozwiązania do zarządzania mapami, spółka Vertical zajmie się digitalizacją i wektoryzacją map, Centrum Informatyki ROW natomiast dostarczy sprzęt.

System prowadzenia numerycznego modelu złoża zostanie zbudowany przy wykorzystaniu narzędzi klasy CAD, GIS, oraz aplikacji inżynierskich dla kopalń, w tym aplikacji GEO-LISP, będącej wynikiem wieloletnich prac i doświadczeń pracowników naukowych Politechniki Śląskiej we wdrożeniach w górnictwie węgla kamiennego. Zarządzanie danymi przestrzennymi będzie bazowało na oprogramowaniu Oracle Spatial.

Rozwiązanie powstanie w nowoczesnej architekturze SOA, umożliwiającej łatwą rozbudowę systemu w przyszłości i prostą integrację z innymi systemami, miedzy innymi z ERP czy zarządzania majątkiem produkcyjnym. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu platformy integracyjnej Oracle SOA Suite for Oracle Middleware (Oracle Fusion).

Wdrożenie systemu prowadzenia numerycznego modelu złoża umożliwi m.in.:
-optymalny wybór wariantu eksploatacji w oparciu o uzyskane dane,
-zwiększenie trafności decyzji dzięki możliwości symulacji i analizom wielowariantowym,
-natychmiastowy dostęp do danych o złożu w przypadku wypadków i zagrożeń.

Źródło: Asseco Poland


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama