Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-10-29| GNSS, Sprzęt, Prawo, Instytucje

Opublikowano nową specyfikację GPS SPS


Rząd amerykański opublikował specyfikację standardu cywilnego serwisu GPS SPS (Standard Positioning System), z którego korzystanie jest bezpłatne i ogólnie dostępne. Dokument opisuje parametry sygnałów i konstelacji GPS.

Czwarta edycja specyfikacji ogranicza się do w pełni operacyjnego cywilnego sygnału L1 (C/A), 1575,42 MHz, nie obejmuje zatem nowych częstotliwości GPS – L1C, L2C i L5. Dokument odnosi się do technicznych parametrów segmentów: kosmicznego i naziemnego GPS (nie uwzględnia segmentu użytkownika), określa standardy, dokładność i wydajność oraz podaje definicje. Wartości podane w dokumencie to minimum gwarantujące pracę systemu i segmentu użytkownika, za co odpowiada rząd USA.
Od 1993 roku (operacyjnego uruchomienia systemu) dokładność GPS stale wzrastała, obecnie dobrze zaprojektowany odbiornik zapewnia lokalizację w z dokładnością 3 metrów w poziomie i 5 metrów w pionie. W 2007 roku USA poinformowały, że w trzeciej generacji systemu GPS nie będzie wbudowana funkcja Selective Availability, ograniczająca dokładność lokalizacji. W porównaniu z poprzednią specyfikacją sygnał L1 ma zapewnić 4-metrową dokładność lokalizacji (rms), dotychczas było to 6 m.
W dokumencie zdefiniowano także satelity na „rozszerzonych” orbitach B, D i F, na których znajdują się dodatkowo po dwa aparaty oraz podano dokładność systemu uwzględniając wartość prędkości i przyspieszenia (dla użytkowników GPS w lotnictwie).

Dokument został przyjęty przez Komitet Wykonawczy ds. Lokalizacji, Nawigacji i Czasu Departamentu Obrony USA. Standard będzie aktualizowany sukcesywnie wraz z modernizacją SPS i zastąpi poprzedni z 2001 roku.

Specyfikacja GPS SPS

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama