Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-29| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Imprezy, Kataster

Konferencja PTIP, dyskusja na tematy różne


Pierwszy dzień konferencji PTIP (27 października) zakończył panel dyskusyjny na temat projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz projektów innych ustaw geoinformacyjnych*.

Prof. Jerzy Gaździcki (PTIP), prowadzący dyskusję, podkreślił złożoność materii ustawowej. Jak zaznaczył, przy tworzeniu projektu trzeba uwzględnić europejskie i krajowe akty prawne, które wiążą się bezpośrednio lub pośrednio z geoinformacją i dotyczą różnych organów, różnych szczebli administracji publicznej. Trzeba brać pod uwagę ich potrzeby, ale także potrzeby natury społecznej, które czasem bywają sprzeczne.
Prof. Bogdan Ney (PAN) zwrócił uwagę m.in. na fakt, że polskie prawodawstwo cierpi na przedawkowanie szczegółów i niedocenianie mechanizmów wykonawczych. Przeładowanie ustaw szczegółami powoduje ich szybką dezaktualizację.

Według Floriana Romanowskiego (prezes OPEGIEKA Elbląg) należy wynegocjować stałe opłaty/licencje za dostęp do danych. A dopóki nie będzie lepszych rozwiązań organizacyjnych w służbie geodezyjnej, dobrym rozwiązaniem jest outsourcing usług.
Kazimierz Bujakowski (wiceprezydent Krakowa) zwrócił uwagę na brak w projekcie ustawy odwołań do ustaw pokrewnych (np. o statystyce publicznej), co byłoby szansą na wykazanie rzeczywistego współdziałania resortów. Poza tym jego zdaniem konieczny jest okres przejściowy (vacatio legis), co pozwoli na przygotowanie rozporządzeń wykonawczych.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego podkreślali, że INSPIRE m.in. wskazuje, jakie informacje pozyskiwać, aby sprawnie zarządzać państwem i daje szansę na uporządkowanie rejestrów publicznych. Choć, zdaniem niektórych, ustawa nie zlikwiduje słabości rejestrów geodezyjnych, których przyczyną jest wadliwa organizacja służby geodezyjnej. Akcentowano, że dopóki nie zrezygnujemy z przyzwyczajeń resortowych, dopóty nie osiągniemy sukcesu we wdrażaniu dyrektywy. Podtrzymywano stanowisko, że geodezja jest właściwym koordynatorem tego typu działań (chociaż nie wszyscy byli z tym zgodni).

Nie brakowało także krytycznych uwag na temat projektu ustawy o IIP. Andrzej Sambura (ISPiK, Gliwice) stwierdził, że ustawa nie pokazuje, że jej podmiotem jest użytkownik/społeczeństwo. Za największego hamulcowego w rozwoju społeczeństwa informacyjnego uznał służbę geodezyjną reglamentującą dane przestrzenne. Przypomniał, że na ubiegłorocznej konferencji PTIP mówiono, że transpozycja dyrektywy INSPIRE do prawa polskiego powinna biec równolegle z napisaniem nowego Pgik. Rezygnacja z tej koncepcji i włożenie „kawałków” prawa geodezyjnego i kartograficznego do ustawy o IIP jest błędem.
Z kolei Maciej Rossa (PIG) stwierdził, że nie wolno nakładać kagańca finansowego na udostępnianie danych przestrzennych, jeśli obywatel już raz za nie zapłacił.
Grzegorz Kurzeja (ESRI Polska) postawił pytanie, czy Polska jest krajem „rządowym”, czy „samorządowym”? Zaapelował do twórców zmian w Pgik (wnoszonych przy okazji projektu ustawy o IIP) o zweryfikowanie artykułów, które niosą istotne ograniczenia dla realizacji zadań nałożonych na samorządy.

Drugiego dnia konferencji (28 października) odbyły się sesje: referatowa i warsztatowe. Podczas pierwszej z nich na temat „Zastosowań geoinformacji” skupiono się na metodach pozyskania danych przestrzennych. Pozwalają one obecnie na gromadzenie dużych zbiorów informacji, do modelowania i analiz których wykorzystuje się zaawansowane metody matematyczno-statystyczne. Przedstawiono m.in. teorię zbiorów rozmytych, sztuczne sieci neuronowe oraz analizę fraktalną. Metody te są wykorzystywane np. w badaniu dyspersji małych obiektów na powierzchni morza (przydatne w planowaniu akcji ratowniczych), przy klasyfikacji faz rozwojowych drzewostanów, a także w analizie stopnia antropogenicznego przekształcenia rzeźby terenu. Omówiono również sposób szacowania pochłaniania i akumulacji CO2 przez ekosystemy leśne, z rozróżnieniem na poszczególne gatunki drzew. Badania sfinansowały Lasy Państwowe i mają one być w przyszłości wykorzystane do zestawienia raportu o akumulacji węgla dla całej Polski.

W sesjach warsztatowych omawiano m.in. sprawy metadanych (wytyczne i opracowanie) w geodezji i kartografii oraz w zakresie ochrony środowiska.
Na środę, trzeci dzień konferencji, zaplanowano sesję plenarną na temat infrastruktury przestrzennej oraz cztery sesje referatowe (dotyczące: metodyki, metadanych i usług geoinformacyjnych oraz problematyki kartograficznej).

*W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele środowiska geodezyjnego: prof. Bogdan Ney, Jacek Jarząbek, Krzysztof Mączewski, dr Adam Iwaniak, Witold Radzio, Florian Romanowski, a także: poseł Michał Stuligrosz, Janusz Dygaszewicz (GUS), prof. Janusz Ostrowski (Instytut Melioracji i Użytków Zielonych) i prof. Bolesław Szafrański (Instytut Systemów Informatycznych WAT).

AW, DO


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS