Główny Urząd Geodezji i Kartografii uznał w całości za bezpodstawny protest wniesiony przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą w postępowaniu na "Pozyskanie i weryfikację nazw miejscowości nieposiadających lokalizacji w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych oraz uzupełnienie nazw obiektów fizjograficznych dla potrzeb Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych”.
Geodezyjna Izba Gospodarcza z siedzibą w Warszawie 9 października br. wniosła o dostosowanie treści ogłoszenia do przepisów obowiązującego prawa poprzez modyfikację treści ogłoszenia o zamówieniu lub o unieważnienie postępowania. W jej ocenie naruszone zostały przepisy w zakresie określenia warunków udziału i zdolności technicznej zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
W uzasadnieniu odrzucenia protestu główny geodeta kraju Jolanta Orlińska napisała m.in., że „W ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający obowiązany jest przedstawić opis warunków udziału w postępowaniu, w tym odnoszących się do właściwości wykonawcy wraz z podaniem ich znaczenia (...); chodzi tutaj o wskazanie kryteriów, którymi posłuży się zamawiający ustalając kolejność wykonawców zapraszanych do składania ofert (...). Protestujący chyba nie bardzo orientuje się w przedmiocie zamówienia – bowiem postawienie kryterium – wykonanie TBD w pełnej wersji, tzn. komponentów TOPO i KARTO – odnosi się do zapisu bazy w wersji arkuszowej i pozwala ustalić konkretnych wykonawców, którzy uzyskali najwyższą ocenę spełnienia tego warunku.”
Jeśli chodzi o zarzut w zakresie zdolności technicznej, Jolanta Orlińska napisała „Nie można zamawiającemu postawić zarzutu naruszenia uczciwej konkurencji tylko dlatego, że w sposób konkretny określa wymagane warunki udziału w postępowaniu (...). Zamawiający ma prawo opisać swoje potrzeby, aby przedmiot zamówienia spełniał jego wymagania (...), pod warunkiem, że dokonany opis nie narusza konkurencji ani równego traktowania wykonawców”.
Od rozstrzygnięcia protestu przysługuje odwołanie, które wnosi się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w terminie 5 dni od doręczenia rozstrzygnięcia protestu lub upływu terminu do rozstrzygnięcia protestu.