|2008-10-03|
Prawo
MSWiA ogłosiło Strategię Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego do 2013 roku
Podczas konferencji, która odbyła się dziś (3 października) w Warszawie został ogłoszony projekt przygotowanej w MSWiA „Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego do 2013 roku”.
Założenia do strategii powstały na przełomie czerwca i lipca br. Do września toczyła się faza konsultacji i dyskusji z przedstawicielami administracji, nauki, biznesu, służby zdrowia, organizacji pozarządowych i branży informatycznej. Za nadzór nad realizacją celów określonych w strategii odpowiedzialny jest powołany 1 sierpnia Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA.
Uczestnicy dzisiejszego spotkania mieli okazję do zapoznania się ze streszczeniem tego dokumentu przedstawionym przez wiceministra Witolda Drożdża (fot.). Efektem realizacji tej strategii ma być podniesienie jakości życia obywateli przy optymalnym wykorzystaniu potencjału drzemiącego w nowych technologiach. W toku prac nad strategią przyjęto 4 kluczowe zasady, które powinny towarzyszyć rozwojowi społeczeństwa informacyjnego w Polsce: • dostępność, bezpieczeństwo i zaufanie rozumiane jako dostęp do rzetelnej informacji i bezpiecznych usług publicznych zarówno dla obywatela, jak i przedsiębiorcy, • otwartość i różnorodność rozumiana jako brak dyskryminacji w dostępie do informacji publicznej, • powszechność i akceptowalność rozumiana jako dążenie do tego, aby udział w dobrach społeczeństwa informacyjnego był oczywisty i jak najszerszy, • komunikacyjność i interoperacyjność rozumiana jako zapewnienie dotarcia do pożądanej informacji w sposób bezpieczny, szybki, prosty i niezależny od zastosowanej technologii.
Wystąpienie ministra poprzedziły prezentacje wyników konsultacji społecznych prowadzonych przez MSWiA. Jak powiedział Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informatycznego MSWiA, ministerstwo poprosiło też o opinie wiele instytucji i stowarzyszeń, a także bezpośrednich beneficjentów strategii, tj. internautów. Badania odbywały się (1-14) września w formie ankiet udostępnionych za pośrednictwem 5 największych polskich portali internetowych (Gazeta.pl, Interia.pl, o2.pl, Onet.pl, WP.pl), docierających łącznie do 99% polskich internautów. Na prośbę MSWiA zbadano w niej oczekiwania i opinie dotyczące kierunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Wyniki sondażu pomogły ministerstwu w ustaleniu priorytetów budowania w Polsce społeczeństwa informacyjnego.
Wsparcia w realizacji celów określonych w strategii udzielać będzie Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji Łączności i towarzyszące mu zespoły zadaniowe, a w ramach Komitetu powołana zostanie grupa robocza ds. implementacji „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego”. Rolę doradczą i opiniodawczą pełnić będzie istniejąca przy MSWiA Rada Informatyzacji. W najbliższym czasie MSWiA zamierza przedłożyć projekt do konsultacji wszystkim zainteresowanym instytucjom, ministerstwom i organizacjom społecznym. Liczy też na to, że w perspektywie kilku tygodni strategia w wersji uwzględniającej wyniki konsultacji zostanie zatwierdzona przez RM.
Pełna wersja dokumentu
AW
|