Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-10-03 | Prawo

MSWiA ogłosiło Strategię Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego do 2013 roku



Podczas konferencji, która odbyła się dziś (3 października) w Warszawie został ogłoszony projekt przygotowanej w MSWiA „Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego do 2013 roku”.

Założenia do strategii powstały na przełomie czerwca i lipca br. Do września toczyła się faza konsultacji i dyskusji z przedstawicielami administracji, nauki, biznesu, służby zdrowia, organizacji pozarządowych i branży informatycznej. Za nadzór nad realizacją celów określonych w strategii odpowiedzialny jest powołany 1 sierpnia Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania mieli okazję do zapoznania się ze streszczeniem tego dokumentu przedstawionym przez wiceministra Witolda Drożdża (fot.). Efektem realizacji tej strategii ma być podniesienie jakości życia obywateli przy optymalnym wykorzystaniu potencjału drzemiącego w nowych technologiach. W toku prac nad strategią przyjęto 4 kluczowe zasady, które powinny towarzyszyć rozwojowi społeczeństwa informacyjnego w Polsce:
dostępność, bezpieczeństwo i zaufanie rozumiane jako dostęp do rzetelnej informacji i bezpiecznych usług publicznych zarówno dla obywatela, jak i przedsiębiorcy,
otwartość i różnorodność rozumiana jako brak dyskryminacji w dostępie do informacji publicznej,
powszechność i akceptowalność rozumiana jako dążenie do tego, aby udział w dobrach społeczeństwa informacyjnego był oczywisty i jak najszerszy,
komunikacyjność i interoperacyjność rozumiana jako zapewnienie dotarcia do pożądanej informacji w sposób bezpieczny, szybki, prosty i niezależny od zastosowanej technologii.

Wystąpienie ministra poprzedziły prezentacje wyników konsultacji społecznych prowadzonych przez MSWiA. Jak powiedział Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informatycznego MSWiA, ministerstwo poprosiło też o opinie wiele instytucji i stowarzyszeń, a także bezpośrednich beneficjentów strategii, tj. internautów. Badania odbywały się (1-14) września w formie ankiet udostępnionych za pośrednictwem 5 największych polskich portali internetowych (Gazeta.pl, Interia.pl, o2.pl, Onet.pl, WP.pl), docierających łącznie do 99% polskich internautów. Na prośbę MSWiA zbadano w niej oczekiwania i opinie dotyczące kierunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Wyniki sondażu pomogły ministerstwu w ustaleniu priorytetów budowania w Polsce społeczeństwa informacyjnego.

Wsparcia w realizacji celów określonych w strategii udzielać będzie Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji Łączności i towarzyszące mu zespoły zadaniowe, a w ramach Komitetu powołana zostanie grupa robocza ds. implementacji „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego”. Rolę doradczą i opiniodawczą pełnić będzie istniejąca przy MSWiA Rada Informatyzacji.
W najbliższym czasie MSWiA zamierza przedłożyć projekt do konsultacji wszystkim zainteresowanym instytucjom, ministerstwom i organizacjom społecznym. Liczy też na to, że w perspektywie kilku tygodni strategia w wersji uwzględniającej wyniki konsultacji zostanie zatwierdzona przez RM.

Pełna wersja dokumentu

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowości z Monitora Polskiego i Dziennika Ustaw

Od dzisiaj (1 sierpnia) obowiązuje zarządzenie prezesa Rady Ministrów nr 81 z 28 lipca 2008 r...

Pieniądze na informatyzację

Podsekretarz stanu w MSWiA Witold Drożdż, odpowiedzialny za IT, zapowiada, że blisko 14 mld zł zostanie wkrótce...

O strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego na posiedzeniu Rady Informatyzacji

22 kwietnia 2008 roku w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na jeden obrót wokół własnej osi Wenus potrzebuje aż 243 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Kłopociński (1911-1997)

Wacław  Kłopociński  (1911-1997)
Urodził się w Kaliszu 15 października 1911 roku. Ukończył tam uznane Liceum Humanistyczne im. Adama Asnyka. W 1930 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1937 roku, uzyskując stopień inżyniera...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Informatyk zatrudniony w U.S. Coast and Geodetic Survey - Charles A. Whitten (1909-94) po raz pierwszy zastosował maszyny liczące (IBM) do obliczeń geodezyjnych (wyrównanie sieci triangulacyjnej metodą najmniejszych kwadratów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama