Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-29| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Imprezy

Konferencja w Pogorzelicy: Co z tym prawem?


Zmiany legislacyjne w geodezji są niezbędne, w tym punkcie byli zgodni wszyscy uczestnicy XIV Zachodniopomorskiej Konferencji (25-28 września) pt. „Prawo w geodezji”.

Tej jednomyślności nie było, gdy przyszło odpowiedzieć na pytanie: co i w jaki sposób zmieniać.
Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju (fot. poniżej), przypomniała, że już w 1999 r. na inauguracyjnym posiedzeniu Państwowej Rady Geodezyjno-Kartograficznej, organu doradczego GGK, mówiono m.in. o konieczności dokonania nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, wprowadzeniu zmian w systemie nadawania uprawnień zawodowych, utworzeniu samorządu zawodowego. Wtedy też rekomendowano rządowi budowę systemu katastralnego.
Jak zauważyła, od tamtego czasu niewiele się zmieniło i do rozwiązania zostały te same problemy. Oceniając obecną sytuację stwierdziła, że administracja geodezyjna nie jest w stanie realizować nałożonych na nią zadań. Dlatego mamy niewykonane plany, niezharmonizowane bazy danych i nieaktualne rejestry, niezadowolonych i sfrustrowanych użytkowników, nieuregulowane stany prawne nieruchomości, kiepskie prawo i wytyczne techniczne. To ocena, z którą wszyscy się zgadzają.

Przyczyną tego stanu rzeczy, według GGK, są problemy natury finansowej, nieefektywna struktura, w jakiej funkcjonuje geodezja, nieumiejętność zdefiniowania priorytetów i obciążenia historyczne. Jak powiedziała, ostatnio mnożą się inicjatywy legislacyjne zmierzające do zmian w prawie geodezyjnym. Te wypływające z innych branż zmierzają głównie do zapewnieniu im bezpłatnego dostępu do państwowego zasobu. Najważniejsza, jaka nas pewnie czeka, to likwidacji Państwowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. MSWiA jest jej przeciwne. Ale, jak stwierdziła Jolanta Orlińska, środowisko milczy na temat zniesienia funduszu, nie ma lobbingu na rzecz jego utrzymania, i nie wspiera się w tym ministerstwa.
Jedyne zmiany w Pgik, jakich można się spodziewać w najbliższych miesiącach, to te wynikające z dyrektywy INSPIRE oraz działań: komisji „Przyjazne państwo” Palikota, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Infrastruktury.

Sporo do myślenia nad poziomem legislacji dało wystąpienie Grażyny Skołbani, byłej dyrektor Departamentu ds. Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w GUGiK. Przedstawiła ona analizę aktów wykonawczych do ustawy Pgik, która wykazała, że niektóre z nich odniosły skutek daleki od zamierzonego, większość kwalifikuje się do natychmiastowej zmiany, a są też takie, których... dotąd nie napisano.
Ważnym głosem w dyskusji był referat Dawida Styszyńskiego (prawnika z Zachodniopomorskiego UW), który szczegółowo przeanalizował projekt ustawy zaproponowany przez przedsiębiorców pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami.
Godne uwagi są założenia do ustawy opracowane przez duet dr Remigiusz Piotrowski -Tomasz Myśliński (Urząd m.st. Warszawy), które w wielu punktach idą dalej niż propozycje przedsiębiorców.
Argumenty przedstawicieli organizacji grupujących firmy geodezyjne (Sławomir Leszko – ZGIG, Wojciech Matela – GIG) za napisaniem nowego Pgik są znane: nasze przepisy nie przystają do nowoczesnych technologii, nie odpowiadają na zapotrzebowanie gospodarki, hamują proces inwestycyjny, są pełne absurdów. Najwyższy czas to zmienić.
Generalnie, przedstawiciele przedsiębiorców deklarują wolę współpracy z GUGiK i innymi organizacjami, urząd odwzajemnia się tym samym. Środowisko jest zaś coraz bardziej znużone przedłużającą się dyskusją i brakiem konkretów. Drugiego dnia konferencji podczas ożywionej dyskusji na temat zakresu zmian, jakie należałoby wprowadzić nową ustawą, znowu dały o sobie znać fundamentalne różnice zdań i osobiste animozje.

XIV Zachodniopomorską Konferencję „Prawo w geodezji” zorganizowały Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza i Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Szczecinie. W imprezie wzięło udział ok. 120 osób.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS