|2008-09-18|
Geodezja, Kataster
ARiMR negocjuje z Komisją Europejską obniżenie sankcji
Komisja Europejska w sierpniu zagroziła Polsce zmniejszeniem o 5% funduszu na dopłaty bezpośrednie za uchybienia administracyjne dotyczące głównie funkcjonowania systemu ewidencji gruntów LPiS obejmującego tzw. ortofotomapy.
Komisja uważa, że niepełny system mógł w latach 2005-2006 doprowadzić do zawyżenia wypłat dla rolników, bo zdarzały się przypadki, w których rolnicy deklarowali we wnioskach powierzchnie większe, niż zapisane w bazie referencyjnej ewidencji gruntów LPIS. Zdaniem KE nadpłaty mogły wynieść 150 milionów euro. Jednak strona Polska, utrzymuje, że najwyżej wyniosły one 88 milionów złotych.
Dyskusje na temat ewentualnych sankcji dla naszego kraju toczą się od października 2005 roku, co jest sytuacją standardową i dotyczy wszystkich krajów Unii. Ponieważ do tej pory porozumienie pomiędzy KE a państwem członkowskim, czyli Polską, nie zostało osiągnięte, zgodnie z unijną procedurą nasz kraj zwrócił się o rozpoczęcie procedury pojednawczej, mającej na celu pogodzenie stanowisk stron (ta procedura została rozpoczęta – planowane spotkanie w grudniu 2008 r.). Natomiast ostatecznego rozstrzygnięcia można się spodziewać dopiero w przyszłym roku. Prowadzone rozmowy i korespondencja są kolejnym dowodem na to, iż Polska informowała Komisję na bieżąco o stanie prac i o wdrożonych procedurach. Wracając do początku sprawy warto przypomnieć, iż w efekcie audytu Komisji Europejskiej w roku 2006 został sformułowany raport zawierający różne zarzuty, między innymi dotyczące LPIS. Ale w efekcie dyskusji, zaprezentowanych procedur i faktycznych pomiarów w terenie zarzuty nie potwierdziły się lub stopień ich potwierdzenia był nieznaczny, w sumie na poziomie błędu statystycznego lub normalnej, codziennej dezaktualizacji danych, w związku ze zmianami w ewidencji gruntów i budynków, procesami inwestycyjnymi czy też obrotem ziemią. System Identyfikacji Działek Rolnych był zbudowany i działał w pełni już w roku 2004, natomiast od roku 2005 miał on działać w tak zwanej technologii GIS (systemów informacji geograficznej), czyli powinien być zmodernizowany i uzupełniony o zdjęcia lotnicze dużej części północnowschodniej Polski. Ich brak wynikał z tego, że Agencja nie uzyskała w tamtym czasie (2004 rok) zgody na wykonanie zdjęć lotniczych na tym terenie i dysponowała tylko zdjęciami satelitarnymi. Polska nadrobiła te zaległości. Od 2007 roku system spełnia wszelkie unijne oczekiwania, a już od 2006 r. ruszył proces aktualizacji warstw systemu LPIS w związku z koniecznością utrzymania aktualności nie „gorszej” niż pięć lat.
Należy też wyjaśnić, że w przypadku nałożenia przez Komisję Europejską sankcji finansowej, nie będzie miała wpływu na wysokość płatności przyznawanych rolnikom. W tym przypadku różnica będzie pokryta z budżetu państwa i rolnicy dostaną wypłaty w pełnej należnej im wysokości.
Źródło: Biuro Prasowe ARiMR
|