wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-06| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

GeoEye-1 wystartował w kosmos


W sobotę, 6 września, o godzinie 20.50 z bazy Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Delta 2 z wysokorozdzielczym satelitą GeoEye-1 na pokładzie.

Moment startu i pierwsze minuty lotu transmitowano na stronie internetowej firmy GeoEye Inc. W 82 sekundzie lotu od rakiety odłączyły się cztery silniki pomocnicze na paliwo stałe, a po 4,5 minutach pierwszy człon rakiety. Według programu, w 58 minucie i 40 sekundzie lotu od drugiego członu rakiety powinien odłączyć się satelita GeoEye-1. Po kolejnych 40 minutach aparat powinien znaleźć się na właściwej orbicie.

Jak poinformowano wieczorem, należąca do GeoEye Inc. stacja kontrolna w Norwegii odebrała z satelity sygnał potwierdzający oddzielenie drugiego członu rakiety i rozpoczęcie pracy systemów pokładowych. Satelita przechodzić teraz będzie proces kalibracji. Pierwsze zarejestrowane przez niego zdjęcia znajdą się w sprzedaży późną jesienią tego roku.

GeoEye-1 będzie rejestrował obrazy panchromatyczne o rozdzielczości 0,41 m i wielospektralne – 1,65 m. Aparat porusza się po orbicie na wysokości 681 km, jego masa wynosi 1923 kg. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 502 mln dolarów.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS