|2008-09-05|
Prawo
Prawo wodne: powstaną mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego
Udostępniona właśnie do konsultacji społecznych nowelizacja ustawy Prawo wodne dostosowuje polskie przepisy do unijnych, przy okazji wprowadzając ważne zmiany, które powinny lepiej zabezpieczyć nas przed suszami i powodziami (np. obowiązek sporządzania map zagrożenia i ryzyka powodziowego).
Projekt okreÅ›la m.in. jak ustalać strefy bezpoÅ›redniego i poÅ›redniego zagrożenia powodziÄ…, w których lokowanie obiektów budowlanych bÄ™dzie zabronione lub znacznie ograniczone. Zakazane bÄ™dzie m.in. wykonywanie robót oraz czynnoÅ›ci, które utrudniÄ… ochronÄ™ przed powodziÄ…. W takich miejscach nie można też bÄ™dzie – tak jak obecnie – lokalizować obiektów mogÄ…cych niekorzystnie oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko.
Regionalne zarządy gospodarki wodnej będą musiały do grudnia 2013 r. przygotować mapy zagrożenia powodziowego (przedstawiające obszary, na których może wystąpić powódź) i mapy ryzyka powodziowego (przedstawiające potencjalne negatywne skutki powodzi). Na mapach tych mają być wskazane obszary, na których prawdopodobieństwo powodzi jest: niskie (w tym obszary, na których powódź będzie miała charakter zdarzenia ekstremalnego), średnie (występowanie powodzi nie częściej niż co 100 lat), a także wysokie. Mapy muszą uwzględniać również informacje na temat szacunkowej liczby mieszkańców potencjalnie dotkniętych powodzią, rodzaju działalności gospodarczej i ważnych instalacji na obszarze narażonym na niebezpieczeństwo powodzi. Do grudnia 2015 roku na podstawie tych map sporządzone zostaną plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Plany te, skoordynowane na poziomie obszaru dorzecza, muszą obejmować wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie, w tym prognozowanie powodzi i systemy wczesnego ostrzegania, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych obszarów dorzecza. Projekt ustawy zakłada, że wstępną ocenę ryzyka powodziowego (aktualizowaną co 6 lat) oraz plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy przygotuje prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, natomiast mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego przygotują dyrektorzy RZGW. Dla pasa nadbrzeżnego wstępną ocenę ryzyka powodziowego oraz plany zarządzania ryzykiem powodziowym przygotuje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, zaś mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego przygotują dyrektorzy urzędów morskich.
ZakÅ‚ada siÄ™, że nowe zadania nakÅ‚adane przez projekt ustawy na organy administracji publicznej bÄ™dÄ… skutkowaÅ‚y zwiÄ™kszeniem wydatków z budżetu paÅ„stwa. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, aktualnie ich poziom jest trudny do oszacowania z uwagi na miÄ™dzyresortowy charakter zadaÅ„. WedÅ‚ug „WstÄ™pnego projektu harmonogramu wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/60/WE w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarzÄ…dzania nim” zaakceptowanego przez kierownictwo Ministerstwa Åšrodowiska w lutym 2008 r. szacunkowe koszty opracowania wymaganych przez dyrektywÄ™ dokumentów planistycznych mogÄ… wynosić ponad 500 mln zÅ‚ w latach 2009-2015. Projekt wpÅ‚ynie też na inne akty prawne, w tym m.in. na ustawÄ™ o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
AW
|