Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-29| GIS, Firma, Instytucje, Imprezy

V Podlaskie Forum GIS: INSPIRE wchodzi do geodezji


W naszych rękach jest kształt infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce – powiedziała Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, na rozpoczętym wczoraj V Podlaskim Forum GIS w Augustowie. Z kolei były wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak porównał przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej z chrztem Polski, bo podobnie jak niegdyś – idzie za tym cywilizacja. Gdyby nie było nad nami „bata” INSPIRE, to postęp w rozwoju infrastruktury byłby wolniejszy – podsumował obrazowo.

Program pierwszego dnia konferencji dotyczył głównie najnowszych możliwości komercyjnego oprogramowania do prowadzenia zasobu geodezyjnego i udostępniania go drogą internetową (prezentacje firm: Wasko, Intergraph, Geobid, Geo-System). Powoli przyzwyczajamy się do tego, że wszyscy mamy wolny dostęp do danych przestrzennych oferowanych np. przez Google Map czy Virtual Earth. Do tego dochodzą dane upublicznione w polskich serwisach, jak chociażby w kulejącym GUGiK-owskim Geoportalu czy komercyjnym Zumi. Również niektóre powiaty zdecydowały się na pokazanie wybranych elementów zasobu geodezyjnego obywatelom. Możliwości w zakresie prezentacji danych przestrzennych w internecie są nieograniczone, ale większość z nich z różnych względów ma charakter wyłącznie poglądowy i nie nadaje się do profesjonalnego wykorzystania w geodezji. Dlatego optymizmem napawa rosnące zainteresowanie tworzeniem specjalistycznych serwisów dla geodetów (możliwość zgłoszenia roboty, dostęp do osnów, szkiców polowych, opisów topograficznych itp.). Nawet jeśli dla niektórych przedstawicieli służby geodezyjnej jest to rozwiązanie z innej rzeczywistości.

Ze wspomnianą tematyką wiąże się zagadnienie integracji danych zbieranych niezależnie w różnych bazach (EGiB, mapa zasadnicza, TBD). O tym, że czas skończyć z absurdem wielokrotnego pozyskiwania tych samych danych (i „poprawianiem” lepszych danych gorszymi), mówiła przedstawicielka przedsiębiorców Ludmiła Pietrzak (InterTim). To ważne, bo jest to główny postulat INSPIRE, mający na celu ograniczenie wydatków publicznych.
Z kolei dr Edward Mecha, prezes stowarzyszenia GISPOL, „przejechał” się po projekcie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Według niego ustawa praktycznie likwiduje geodezję i wprowadza tylnymi drzwiami Agencję Katastralną.

Odnosząc się do jego wypowiedzi, Jolanta Orlińska podkreśliła, że nie ma niebezpieczeństwa, iż ustawa o infrastrukturze wchłonie Pgik. Dyrektywa wskazuje kierunki dla państwa członkowskiego, jak ma organizować swój system prawny, aby jej cele były spełnione. Państwo może to zrobić na różne sposoby. Przepisy zaproponowane w projekcie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, w opinii legislatorów, nie stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem. Projekt ten wprowadza pewne zmiany do Prawa geodezyjnego i kartograficznego, właśnie po to, by cele dyrektywy mogły być spełnione. Obecnie zapisy Pgik są na tyle niejednoznaczne, że mamy nawet wątpliwości, jak przekazywać dane pomiędzy poszczególnymi bazami – tłumaczy Jolanta Orlińska.

Podlaskie Forum GIS pt. „Infrastruktura danych przestrzennych w Polsce a dyrektywa INSPIRE” zorganizowali w Augustowie w dniach 28-30 sierpnia marszałek województwa podlaskiego i białostocki oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Ponad 100 uczestników spotkania zastanawia się między innymi nad tym, jak Polska jest przygotowana do wdrożenia dyrektywy INSPIRE oraz jakie działania zostały już podjęte, a jakie należy podjąć w najbliższej przyszłości.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS