Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-08-01| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Ludzie

Atlas bezdroży – twórczość Jana Bresińskiego


Wykonane różnorodną techniką obrazy Jana Bresińskiego to widziane z góry, z perspektywy „oka” satelity miasta, a raczej krajobrazy po katastrofie atomowo-wojennej. Do 31 sierpnia prace artysty można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Jan Bresiński (ur. w 1954 roku) pochodzi z Bytomia. Studiował malarstwo i grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki w Katowicach, dyplom uzyskał w 1979 roku. Od 1985 roku mieszka i tworzy w Niemczech. Regularnie wystawia i bierze udział w akcjach artystycznych (ponad 40 wystaw indywidualnych i grupowych w Niemczech i za granicą).
Prace Bresińskiego to bogactwo formy. Łączą w sobie malarstwo, rzeźbę i instalacje przestrzenne. Gips, druk na plexi, akryle, pastele, grafit czy drewno to tylko kilka z wykorzystywanych przez artystę tworzyw. Prezentowane prace w różnych technikach świadczą o wypracowanym przez artystę niepowtarzalnym sposobie widzenia pejzażu z lotu ptaka. Tematem prac są miasta sprowadzane do abstrakcji. Jak pisze Piotr Piaszczyński w publikacji towarzyszącej wystawie, są to „Miasta-molochy. Miasta – labirynty. Miasta – widma. Bezludne, zjawiskowe, jakby opuszczone. Możemy się tylko domyślać: tu stoją (stały) domy, osiedla, a te opustoszałe płaszczyzny przypominają zrujnowane stadiony lub place, ewentualnie wyschnięte wodne akweny. (…) Odnosimy wrażenie, że oglądamy oto geometryczny senny koszmar »urbanistyczny« krajobraz po katastrofie: może atomowo-wojennej, może cywilizacyjno-demograficznej? Może jakiejś innej, nie znanej jeszcze, jaką potrafi przeczuć jedynie wybitny artysta”.
Pokazywane na wystawie prace powstały w ostatnich latach. Do ich prezentacji w Polsce artystę zaprosiło Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Ekspozycja była już pokazywana m.in. w galerii Elektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Willi Decjusza w Krakowie, w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Kraków, druk na plexi, 2001, fragment


Sekret ogrodnika, akryl na płótnie, 2005

Źródło: Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Mazowieckie w Płocku


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama