Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-07-08 | Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje, Imprezy

Media o Mazovii – pierwszym polskim satelicie, czyli garnki z kosmosu



Tygodnik "Newsweek", a za nim inne media doniosły hucznie o projekcie budowy pierwszego polskiego satelity obrazowego Mazovia.

Sensacja nieco na wyrost i lekko odgrzewana. Na razie są to bardzo ogólne plany, które mogą się ziścić nie wcześniej niż w 2012 roku. Z doświadczenia wiadomo, że w przypadku projektów kosmicznych ich realizacja ulega zwykle opóźnieniu a nie przyspieszeniu.
O projekcie wystrzelenia pierwszego polskiego satelity Geoforum.pl poinformowało 13 czerwca tego roku w sprawozdaniu z pierwszego dnia III Konferencji Naukowo-Technicznej „Wykorzystanie współczesnych zobrazowań satelitarnych, lotniczych i naziemnych dla potrzeb obronności kraju i gospodarki narodowej”, połączonej ze spotkaniem użytkowników oprogramowania ERDAS, która odbyła się w Serocku (organizatorzy: GEOSYSTEMS Polska i WAT). Zamierzenia polskiej armii przedstawił uczestnikom konferencji ppłk. Robert Jaroszuk z Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego WP.

Z wiadomości na stronach internetowych i w telewizji wyłania się natomiast dość zabawny obraz. Pisze się jak to nasz satelita będzie zaglądał do garnka Rosjanom, że zawiśnie nad biegunem, podaje się różną wagę aparatu i wysokość orbity i ilustruje SPOTEM 5, pisząc, że nasz satelita będzie do niego podobny, chociaż francuski aparat waży 3 tony.
Nikt natomiast nie pokusił się choćby o jedno zdroworozsądkowe zdanie komentarza. Niestety, nie będzie żadnego polskiego satelity bez sporządzenia programu rozwoju sektora kosmicznego w Polsce na najbliższe 10-15 lat i przyjęcia go przez rząd. Nie będzie żadnego satelity jeśli nie powstanie Polska Agencja Kosmiczna z budżetem liczonym w dziesiątkach milionów euro rocznie. Chyba, że chodzi o to, by polska była plakietka, a cały środek importowany, jak w niektórych egzotycznych krajach.
(Gwoli sprawiedliwości dodajmy, że jedynie portal dzienik.pl zauważył, iż informacja o tym projekcie ukazała się wcześniej w naszym serwisie. Nieoficjalnie o Mazovii mówi się już od roku.)

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

historia Mazovia, tak to taki historyczny PC w kolorze żółtym. zawojował całą Polskę i wszyscy chcieli go mieć. Do obejrzenia w Muzeum Techniki.
  
Proponuję Wołodję Tuska... ten pomysł z Mazovią genialnie pasuje do cudów Tuska, jest tak samo wykonalny...
  
nowy pomysł No to może wystelić w kosmos władze, nie satelite :)
  
?? Należy zadać jedno pytanie naszej władzy - po co komu mazovia skoro jest SCOR, polski podmiot posiadający dostęp do satelitów obrazowych ?
  



zobacz też:

O zobrazowaniach Ziemi w obronności i rozwiązaniach ERDAS

W Serocku k. Warszawy rozpoczęła się wczoraj (12 czerwca) III Konferencja...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1964 r. w budownictwie pracowało 1308 geodetów z wyższym wykształceniem, a w administracji - tylko 259?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1831
Angielski podróżnik James Clarke Ross (1800-62) odkrył magnetyczny biegun północny (wtedy znajdował się on na półwyspie Boothia w Kanadzie) i obliczył położenie bieguna południowego (Ziemia Wiktorii na Antarktydzie).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama