Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-06-13| GIS, Teledetekcja, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

O zobrazowaniach Ziemi w obronności i rozwiązaniach ERDAS


W Serocku k. Warszawy rozpoczęła się wczoraj (12 czerwca) III Konferencja Naukowo-Techniczna pod hasłem „Wykorzystanie współczesnych zobrazowań satelitarnych, lotniczych i naziemnych dla potrzeb obronności kraju i gospodarki narodowej” połączona z VIII Konferencją użytkowników oprogramowania ERDAS Imagine i LPS.

Po raz kolejny spotkanie ma podwójny charakter: z jednej strony niesie ze sobą elementy naukowo-techniczne poświęcone satelitarnemu obrazowaniu powierzchni Ziemi, a z drugiej jest spotkaniem użytkowników rozwiązań informatycznych służących opracowywaniu i analizie tych zobrazowań. O tym, że dziedzina ta znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych działaniach, m.in. związanych z obronnością kraju, czy sytuacjami kryzysowymi i bezpieczeństwem państwa, może świadczyć choćby fakt, że patronat nad imprezą po raz trzeci objął szef Zarządu Rozpoznania i Analiz Wywiadowczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (obecnie jest nim gen. Mieczysław Gocuł). Impreza jest również częścią trwających właśnie tzw. Dni Technologii Satelitarnych organizowanych przez Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie ppłk. Roberta Jaroszuka z Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych SG WP, który przedstawił perspektywy i kierunki rozwoju systemu rozpoznania obrazowego w siłach zbrojnych RP. Uczestnicy spotkania usłyszeli m.in., że „precyzyjne niszczenie obiektów przeciwnika przy pozostawieniu obiektów cywilnych nienaruszonych jest możliwe tylko wtedy, jeśli posiada się dokładne i aktualne informacje”. Może to zapewnić rozpoznanie wojskowe, w tym tzw. rozpoznanie obrazowe. Dlatego też ten rodzaj rozpoznania jest jedną z priorytetowych dziedzin dla kierownictwa MON i Zarząd Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych. Zdjęcia lotnicze, zobrazowania satelitarne, a także zobrazowania wideo pozyskiwane z bezzałogowych samolotów dowiodły niejednokrotnie, że są jednym z najlepszych, obiektywnych i terminowych źródeł informacji rozpoznawczej. Dane obrazowe służą do prowadzenia oceny gospodarczych i militarnych zdolności państwa.

Planuje się utworzenie na poziomie strategicznym Ośrodka Rozpoznania Obrazowego, który będzie analizował dane pozyskiwane z Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej, Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych, w ramach wymiany sojuszniczej czy też poprzez narodowego satelitę obrazowego MAZOVIA. Gotowość operacyjną ośrodek ma uzyskać w 2012 r., w tym samym roku miałby zostać wyniesiony na orbitę satelita MAZOVIA-A, a w 2014 – kolejny satelita II generacji o lepszych parametrach optycznych. Zdaniem ppłk. Jaroszuka uzyskanie autonomicznego dostępu do zobrazowań satelitarnych jest kluczowe dla usprawnienia działań rozpoznawczych i wywiadowczych, a także przygotowania dowodzenia misjami poza granicami kraju. SG jest szczególnie zainteresowany udziałem w pracach nad narodowym satelitą. Natomiast na szczeblu kierownictwa MON nie ma jeszcze decyzji w sprawie udziału w projekcie.

Konferencja jest też okazją do przedstawienia możliwości funkcjonujących już satelitów. Mikrofalowego TerraSAR-X wraz z naukową oceną dokładności geometrycznej i zawartości informacyjnej danych z niego pochodzących scharakteryzowali przedstawiciele Geosystems Polska i Politechniki Warszawskiej. Z kolei satelity konstelacji EROS i prywatną inicjatywę, która pozwoli na autonomiczne ich wykorzystanie na podstawie umowy z izraelską firmą ImageSat, zaprezentował Jacek Szczepański, prezes Fin Skog. O możliwościach zastosowań zarówno cywilnych, jak i militarnych ASG-EUPOS mówił dr Mariusz Figurski (WILiG WAT), a o systemie GMES – Anna Bandurska (Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej).

Z uwagi na to, że spotkanie ma również charakter konferencji użytkowników rozwiązań informatycznych, nie zabrakło na nim prezentacji nowości i trendów na światowym rynku geoinformatycznym, a w szczególności oprogramowania firmy ERDAS (do niedawna funkcjonującej pod nazwą Leica Geosystems Geospatial Imaging), których dystrybutorem w naszym kraju jest firma Geosystems Polska.
W spotkaniu uczestniczyli też goście zagraniczni. Iryna Wetzel z ERDAS Inc. mówiła o tendencjach zmian na rynku geoinformatycznym na przykładzie firmy ERDAS, a Irmi Runkel z Geosystems GmbH przedstawiła rozwiązanie ERDAS Data Manager. Z kolei Waldemar Krebs zaprezentował projekty i aplikacje firmy Definiens, a Klaus-Dieter Hanemann z niemieckiej BLOM – technologię ukośnych zdjęć lotniczych i możliwości ich zastosowania w policji, straży pożarnej czy służbach zarządzania kryzysowego.
Dzisiejsza część spotkania ma mieć charakter bardziej naukowy.

Organizatorami połączonych konferencji już po raz trzeci są firma Geosystems Polska oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Dla podkreślenia dobrej współpracy prof. Ireneusz Winnicki, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wręczył szefowi Geosystems Polska dr. Witoldowi Fedorowiczowi-Jackowskiemu wyróżnienie – emblemat Wojskowej Akademii Technicznej. Zrobił to „w dowód uznania za krzewienie wiedzy geoinformatycznej i wprowadzanie nowych technologii w polskim środowisku geodezyjno-kartograficznym”.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS