Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-03-26| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Software, Ludzie, Instytucje

Leica Geosystems dla sektora militarnego


W Wojskowym Centrum Geograficznym w Warszawie odbyło się dzisiaj (26 marca) seminarium poświęcone zastosowaniu technologii informatycznych firmy Leica Geosystems w obronności.

Spotkania z przedstawicielami służby geograficznej Wojska Polskiego organizowane są cyklicznie przez dystrybutora produktów Leica Geosystems Geospatial Imaging - firmę Geosystems Polska z Warszawy. Są one okazją do przedstawienia najnowszych rozwiązań i trendów na światowym rynku geoinformatycznym.

Podczas seminarium zaprezentowano m.in. funkcje najnowszej wersji oprogramowania ERDAS Imagine (v. 9.2) służącego do przetwarzania i analizowania obrazów satelitarnych oraz zintegrowanego pakietu Leica Photogrammetry Suite (LPS) do obróbki fotogrametrycznej. W ERDAS-ie , jak podał producent, wprowadzono ponad 200 zmian i usunięto usterki, na które zwracali uwagę jego użytkownicy. Uwzględniono nowe sensory (satelity: Formosat, GeoEye-1, WorldView-1), poprawiono formaty kompresji danych ECW i JPG2000 oraz mozaikowanie. Narzędzie Terrain Prep Tool umożliwia wygenerowanie obrazu powierzchni utworzonej z 50 mln punktów. Najogólniej postawiono na przyspieszenie działania wielu funkcji, a tym samym na zwiększenie wydajności oprogramowania.
Także sztandarowy produkt Leiki, jakim jest zestaw LPS, doczekał się licznych zmian. Można teraz m.in. wprowadzać więcej parametrów kamery, zastosowano nowe sensory (dla satelitów Alos i GeoEye-1), dodano możliwości orientacji wewnętrznej używanej przez firmę Appplanix oraz usprawniono algorytm triangulacji.

Inny produkt firmy Leica, jaki zaprezentowano podczas seminarium, to system Leica ADE zapowiadający nową filozofię firmy. W skrócie sprowadza się ona do przejścia na zapis/edycję wszelkich danych w bazie Oracle Spatial i dystrybucję/korzystanie z danych za pomocą sieci inter- lub intranetowej. Rozwiązanie zapewnia dostęp do danych zarówno z poziomu urządzenia mobilnego (PDA, telefon komórkowy), jak i pojedynczego komputera (poprzez aplikacje w języku Java lub sieciową przeglądarkę). Według firmy Leica, ADE jest dowodem na odchodzenie od GIS-u postrzeganego jako stanowisko komputera z aplikacjami GIS i danymi zapisanymi na jego twardym dysku. Przyszłością są rozwiązania sieciowe, w których wszystkie dane znajdują się na serwerze, a użytkownik może z nich w pełni korzystać, dysponując nawet niezbyt szybkim komputerem z zainstalowanymi podstawowymi funkcjami, takimi jak: edycja, drukowanie, przeglądanie.
Oferta Leiki wzbogaciła się ostatnio także o produkty przejętej w maju ub.r. australijskiej firmy Earth Resource Mapping Ltd, której oprogramowanie Image Web Serwer (służące do zarządzania i dystrybucji dużych plików rastrowych) przedstawił na seminarium Robert Wańczyk z krakowskiej firmy ProGea Consulting (dystrybutora ER Mappera).

Współpracę z wojskiem przedstawiła podczas seminarium Irma Runkel (fot.) z (siostrzanej do warszawskiej) firmy Geosystems GmbH z Germering k. Monachium. Liczba organizacji sektora obronnego korzystających w Niemczech z oprogramowania do obróbki i analizy obrazów może budzić niedowierzanie, jeśli weźmie się pod uwagę sytuację w polskich siłach zbrojnych.
Nasuwające się siłą rzeczy porównania niemiecko-polskie dopełniły podczas seminarium informacje na temat możliwości obrazowych niemieckiego satelity radarowego TerraSar-X, który od czerwca ub.r. przesyła wysokorozdzielcze zdjęcia radarowe Ziemi. Nasi zachodni sąsiedzi mają obecnie najnowocześniejszego komercyjnego satelitę tego typu na świecie, w przyszłym roku planują umieścić w kosmosie bliźniaczy aparat, tak by możliwa była rejestracja obrazów „stereo”. Polski dystrybutor zdjęć z TerraSara (Geosystems Polska) zastanawia się zaś, czy do końca roku sprzeda w kraju chociaż jedną radarową scenę.

Więcej w kwietniowym wydaniu GEODETY

Leica Geosystems Geospatial Imaging jest częścią szwedzkiej Grupy Hexagon. Firma zajmuje się głównie produkcją oprogramowania do fotogrametrii, przetwarzania i analizy obrazów satelitarnych, wizualizacji 3D. Siedziba znajduje się w Norcross k. Atlanty.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS