Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-07-02| GNSS, Firma, Przetargi, Instytucje

Przetargi na budowę systemu Galileo


Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiły procedurę przetargową na realizację systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Konsorcja zainteresowane budową systemu mogą składać oferty i wnioski do udziału w postępowaniu.

Zamówienie składa się z 6 pakietów, a ich realizacja doprowadzić ma do operacyjnego uruchomienia systemu. Każdy pakiet stanowi oddzielną część, a oferty można składać na jeden lub więcej pakietów. Wyłonienie wykonawców poszczególnych zadań nastąpi z zachowaniem procedury dialogu konkurencyjnego. Wyłonione w nm konsorcja przygotują finalne oferty. Termin składania wniosków upływa 7 sierpnia br. Szacunkowa wartość całego zamówienia wynosi 2,145 mld euro.
Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo ma osiągnąć zdolność operacyjną do 2013 roku. Unia Europejska zarezerwowała na ten cel w budżecie kwotę 3,4 mld euro.

Pakiety zamówienia:
1. Wsparcie inżynierii systemu
Pomoc techniczna na potrzeby inżynierii systemu, ukierunkowana na zapewnienie pełnej zdolności operacyjnej systemu Galileo. Zadania obejmują integrację i weryfikację w zakresie inżynierii i montażu systemu, w tym bezpieczeństwo, wraz z opracowaniem oprzyrządowania oraz infrastruktury na potrzeby walidacji i odbiorników testowych.
Prace w ramach wsparcia systemu mają być realizowane przez konsorcjum przemysłowe, posiadające udokumentowaną wiedzę i doświadczenie w podstawowych dyscyplinach technicznych; na czele konsorcjum musi stać główny wykonawca o profilu przemysłowym.
Wartość zamówienia: 120 mln euro.

2. Ukończenie infrastruktury naziemnej
Aktualizacja i rozwój projektu w ramach fazy rozwojowej systemu Galileo (IOV – fazy walidacji na orbicie). Wiąże się to z zamówieniem i stosowaniem dodatkowej infrastruktury uzupełniającej wstępną konfigurację IOV (do zapewnienia pełnej zdolności operacyjnej systemu konieczne są maksymalnie 3 stacje kontroli, od 30 do 40 stacji monitorujących (GSS) oraz maksymalnie 9 naziemnych stacji nadawczych).
Wykonawca tej części zamówienia będzie również odpowiedzialny za ogólną integrację segmentu, weryfikację i kwalifikację w celu spełnienia wymogów w zakresie funkcjonalności i wydajności dla segmentu infrastruktury naziemnej.
Wartość zamówienia: 270 mln euro.

3. Ukończenie infrastruktury kontroli naziemnej
Aktualizacja i rozwój projektu realizowanego w ramach fazy walidacji na orbicie. Wiąże się to z zamówieniem i stosowaniem dodatkowej infrastruktury w celu dopełnienia wstępnej konfiguracji IOV (do zapewnienia pełnej zdolności operacyjnej systemu konieczne są maksymalnie 3 stacje kontroli Galileo, maksymalnie 5 telemetrów oraz infrastruktura na potrzeby śledzenia i dowodzenia).
Wykonawca tej części zamówienia będzie również odpowiedzialny za ogólną integrację segmentu, weryfikację i kwalifikację w celu spełnienia wymogów w zakresie funkcjonalności i wydajności dla segmentu infrastruktury kontroli naziemnej.
Wartość zamówienia: 45 mln euro.

4. Satelity
Zakup i rozmieszczenie na orbicie 26 satelitów oraz zakup zestawu 2-4 „naziemnych” urządzeń zapasowych. 26 satelitów będzie uzupełnieniem istniejących 4 satelitów, umieszczonych na orbicie w fazie rozwojowej.
Zadania obejmują opracowanie, wyprodukowanie i przetestowanie satelitów zakupionych na potrzeby systemu. Do czynności tych należy zaliczyć zarządzanie, prace inżynierskie, kontrolowanie projektu i zapewnienie jakości produktu, projekt, opracowanie, montaż, integrację i przetestowanie satelitów, regularną aktualizację projektu satelitów z uwzględnieniem doświadczeń nabytych podczas produkcji i rozmieszczenia na orbicie, transport satelitów, zapewnienie materiałów napędowych i odpowiednich urządzeń pomocniczych oraz pracowników w miejscu wystrzelenia satelitów, przeprowadzenie akcji wystrzelenia, rozruch i przetestowanie satelitów na orbicie, konserwację satelitów w ramach wsparcia nominalnej pracy, zapewnienie innego koniecznego sprzętu komputerowego, oprogramowania i dokumentacji.
Działalność obejmie również zadania związane z bezpieczeństwem całego segmentu kosmicznego, w tym wsparcie w działaniach mających na celu akredytację całego systemu Galileo oraz konieczne środki bezpieczeństwa na potrzeby ochrony produktów, dokumentacji, infrastruktury i personelu, łącznie ze środkami bezpieczeństwa, które mają zostać wdrożone w miejscu wystrzelenia.
Wartość zamówienia: 840 mln euro.

5. Rakiety nośne
Rozmieszczenie 26 satelitów systemu Galileo na orbicie. Satelity należy umieścić za pomocą rakiety nośnej na orbicie kołowej Galileo, o długości wielkiej półosi elipsy 29 600 km. Każdy satelita ma ważyć około 730 kg.
Zadania obejmują ogólne zarządzanie i prace inżynierskie, w tym kontrolowanie projektu i zapewnienie jakości produktu, wyprodukowanie rakiet nośnych, projekt, opracowanie, przetestowanie i wyprodukowanie specjalnych, w pełni kwalifikowanych zasobników/zasilaczy do satelitów Galileo obejmujących system przytrzymujący i uwalniający, zakup atrap satelitów na potrzeby kwalifikacji zasobników/zasilaczy, przeprowadzenie wszystkich działań związanych z rakietą nośną/satelitą, w tym integracja satelitów z rakietami nośnymi, dostawa standardowej infrastruktury na potrzeby akcji wystrzelenia spełniającej wymogi dla takich akcji, wystrzelenie.
Działalność obejmie również wszystkie konieczne środki bezpieczeństwa, umożliwiające wykonawcy zamówienia „segment kosmiczny” zapewnienie koniecznej ochrony produktów, dokumentacji, infrastruktury i personelu oraz środki bezpieczeństwa konieczne do odzyskania pozostałości po nieudanym wystrzeleniu.
Wartość zamówienia: 700 mln euro.

6. Eksploatacja
Eksploatacja wszystkich statków kosmicznych rozmieszczonych w konstelacji Galileo oraz eksploatacja infrastruktury naziemnej i kontroli naziemnej, zarówno w stacjach kontroli Galileo, jak i w miejscach odległych, w tym bezpośrednia konserwacja całej infrastruktury naziemnej oraz świadczenie zintegrowanych usług logistycznych.
Wymienione usługi obejmują przygotowanie wszystkich powiązanych produktów operacyjnych (procedur lotu i działań naziemnych, planów konserwacji itd.) oraz uczestnictwo w testowaniu systemu i działaniach związanych z zatwierdzeniem działania.
Działalność związana z eksploatacją obejmuje monitorowanie i kontrolowanie systemu bezpieczeństwa całego systemu Galileo, w tym systemu zarządzania bezpieczeństwem, bezpieczeństwa sieci oraz bezpieczeństwa na miejscu.
Usługi eksploatacji obejmują zakup, bezpośrednią konserwację oraz obsługę infrastruktury komunikacyjnej łączącej stacje kontroli z odległymi miejscami i dostawcami usług na potrzeby systemu Galileo, jak również obsługę użytkowników.
Wartość zamówienia: 170 mln euro.

Szczegółowe informacje

Źródło: KE, ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS