Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-06-12| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Wkrótce piknik naukowy w Warszawie


W najbliższą sobotę (14 czerwca) na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie odbędzie się 12. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

W ubiegłym roku w ponad 200 namiotach prezentowało się 199 instytucji z 18 krajów świata, a liczba odwiedzających przekroczyła 100 tysięcy osób. Tym razem po raz pierwszy, obok Polskiego Radia, współorganizatorem imprezy jest Centrum Nauki Kopernik.
Na gości Pikniku, jak co roku, czeka wiele atrakcji. Będą mogli uczestniczyć w blisko 1000 naukowych pokazach i prezentacjach z całego świata. W 210 namiotach zaprezentuje się ponad 200 instytucji z 19 krajów świata, m.in.: Polski, Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Portugalii i Włoch, a gościem specjalnym będzie Finlandia.

Na pikniku będzie można m.in. wywołać prywatne trzęsienie ziemi, zbudować silnik elektryczny lub poznać intymne życie pająków. Nie zabraknie także pokazów z zakresu geodezji, kartografii i technik satelitarnych. Oto organizatorzy z tych dziedzin i wybrane elementy ich programu:

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

Warszawa – obrazy z dziejów. Kartograficzne sposoby prezentacji przestrzeni Warszawy w wybranych momentach dziejów, zmienność przestrzeni miejskiej Warszawy (krótkie gry i ćwiczenia wykorzystujące reprodukcje dawnych planów miasta, mapa tematyczna redagowana na bieżąco na stoisku). Warszawa z gołębiej perspektywy. Stan przestrzeni miejskiej Warszawy w roku 1875 z perspektywy widza stojącego na wieży Zamku Królewskiego (wystawa w formie rotundy panoramy miasta).

Namiot nr 150, 151, 152 (Podzamcze)


Wojskowa Akademia Techniczna

Numeryczny model pogody i propagacja zanieczyszczeń. Pogoda na dziś i jutro. Jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia w aglomeracji warszawskiej. Naziemny skaning laserowy i wirtualna rzeczywistość. Wizualizacja otoczenia za pomocą skanera laserowego w czasie rzeczywistym. System precyzyjnego wyznaczania pozycji GNSS. Wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywistym na bazie systemów GNSS. Geodezja i meteorologia na co dzień.

Namiot nr 96, 97, 98 (Podzamcze)


Główny Urząd Geodezji i Kartografii

Pokaz działania systemu ASG-EUPOS przy użyciu odbiorników mobilnych. Pomiary różnicowe GPS. Stanowisko informacyjne systemu ASG-EUPOS. Pokaz posterowy z objaśnieniem.

Namiot nr 119 (Podzamcze)


Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa

Wolne oprogramowanie w badaniach środowiska – Projekt CASCADOSS. Prezentacja zastosowań oprogramowania „open-source” w analizach środowiska przyrodniczego, z wykorzystaniem tzw. LiveCD. Przykładowe geowizualizacje oparte na numerycznym modelu rzeźby terenu oraz ortoobrazach. Nawigacja w plecaku. Zajęcia przede wszystkim dla młodzieży szkolnej, wykorzystujące technologie informacyjne (ICT) oraz nawigację satelitarną. Krótkie sesje pomiarowe w grupach. Młodzieżowe „patrole” na krótkiej trasie w rejonie Pikniku będą dokonywać obserwacji terenowych z zastosowaniem urządzeń mobilnych (odbiorników GPS i komputera PDA), będą rejestrować trasę i dokumentować ją zdjęciami, a rezultaty zostaną potem udostępnione w internecie.

Namiot nr 122 (Podzamcze)


Instytut Geodezji i Kartografii, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

IGiK: Monitorowanie suszy roślinno-glebowej na podstawie zdjęć satelitarnych. Susza roślinnoglebowa. Pokaz slajdów, wykład. IGiK: Mapy satelitarne. Metody opracowania. CBK PAN: Przetwarzanie zdjęć satelitarnych. Teledetekcja satelitarna, metody przetwarzania zdjęć satelitarnych. CBK PAN: Wykorzystanie teledetekcji w ramach GMES (Global Monitoring for Environment and Security), obserwacje portów i stref przybrzeżnych – projekt PEARL, monitoring granic Unii Europejskiej – LIMES, obserwacje środowiska naturalnego i jego użytkowania przez człowieka – GEOLAND.

Namiot nr 120 (Podzamcze)

Więcej informacji o pikniku na stronie internetowej organizatora.

PJW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama