|2008-06-04|
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Software, Instytucje, Imprezy, Kataster
Warsztaty w ramach projektu CASCADOSS
Już wkrótce w Warszawie odbędzie się sympozjum (16 czerwca) i warsztaty (17-19 czerwca) o zastosowaniach oprogramowania otwartego GIS&RS na rzecz środowiska. Są one organizowane w ramach projektu CASCADOSS finansowanego ze środków 6. Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej, Priorytet 1.2.4.2.2 „Określenie nowych metod promowania oraz pobudzania transferu technologii na szczeblu międzynarodowym”.
Projekt CASCADOSS ma na celu upowszechnianie zastosowań i roli projektów geoinformacyjnych bazujących na rozwiązaniach otwartych – FOSS4G (Free and Open Source Software for Geomatics), w praktyce sektora publicznego, a w szczególności w pracy instytucji, które zajmują się środowiskiem. Dąży do ukształtowania grupy kluczowych użytkowników rozwiązań open source (szczególnie sektora publicznego), którzy będą wspierać się w dążeniach do upowszechnienia zastosowań geoinfomacyjnych rozwiązań otwartych na rzecz środowiska przyrodniczego.
Projekt jest kierowany głównie do przedstawicieli:
stowarzyszeń i organizacji zajmujących się geoinformacją;
naukowców;
małych i średnich przedsiębiorstw;
przedstawicieli samorządów (np. geodetów województw);
instytucji związanych z realizacją programu GMES;
społeczności open source.
Międzynarodowe sympozjum oraz warsztaty informacyjne, które odbędą się w najbliższych dniach w Warszawie są bezpłatne i będą prowadzone w języku angielskim. Ponadto na początku 2009 roku w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz na Węgrzech i w krajach Beneluksu odbędą się krajowe, dwudniowe warsztaty informacyjne. Jednym z głównych celów sympozjum jest zaprezentowanie wyników prac prowadzonych przez partnerów projektu CASCADOSS (wyniki ewaluacji oprogramowania, prezentacja ciekawych aplikacji), jak również przedyskutowanie następujących kwestii:
Jak wolne oprogramowanie może stymulować rozwój zastosowań technologii geoinformacyjnych na rzecz środowiska (szczególnie w kontekście programu GMES) w jednostkach sektora publicznego oraz w sektorze małych przedsiębiorstw?
Jak standardy w zakresie geoinformacji wpływają na rozwój oprogramowania otwartego (trendy).
W jaki sposób rozwiązania otwarte mogą być jednym z czynników stymulujących rozwój sektora usług GIS&RS (modele biznesowe zastosowań GIS&RS).
Przedmiotem warsztatów będzie dyskusja z zaproszonymi ekspertami na tematy przedstawione w trakcie sympozjum, a następnie praca w grupach roboczych:
WG1: FOSS4G and GI technology – dla przedstawicieli społeczności GI, naukowców oraz praktyków w zakresie geoinformacji;
WG2: FOSS4G solutions in business and commercial activities – dla przedstawicieli małych przedsiębiorstw oraz sektora biznesu;
WG3: FOSS4G approaches to e-government and public services – dla przedstawicieli jednostek administracji publicznej;
WG4: FOSS4G solutions in GMES Programme implementation – dla przedstawicieli programu GMES.
Więcej o warsztatach na stronie internetowej projektu.
Źródło: UNEP/GRID-Warszawa
|