16 czerwca odbędzie się w Warszawie międzynarodowe sympozjum, a w dniach 17-19 czerwca warsztaty informacyjne o zastosowaniach oprogramowania otwartego GIS&RS na rzecz środowiska.
Sympozjum oraz Warsztaty są organizowane w ramach projektu CASCADOSS finansowanego ze środków 6. Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej, Priorytet 1.2.4.2.2 „Określenie nowych metod promowania oraz pobudzania transferu technologii na szczeblu międzynarodowym”.
Głównym celem Projektu CASCADOSS jest upowszechnianie zastosowań oraz roli projektów GIS&RS Open Source Software w praktyce sektora publicznego, a w szczególności w pracy instytucji, które zajmują się środowiskiem.
CASCADOSS dąży w dużej mierze do ukształtowania grupy kluczowych użytkowników rozwiązań open source szczególnie sektora publicznego, którzy będą wspierać się w dążeniach do upowszechnienia zastosowań GIS&RS OSS na rzecz środowiska przyrodniczego. Aby osiągnąć ten cel, ustanowiono międzynarodowy kaskadowy program szkoleniowy. Jego pierwszy etap polega na szczegółowym studium rozwiązań „open source” w zakresie systemów informacji geograficznej oraz teledetekcji, w szczególności:
-inwentaryzacji dostępnego oprogramowania open source GIS&RS, jego ewaluacji oraz opisaniu zastosowań w projektach na rzecz środowiska przyrodniczego;
-opisaniu typów modeli biznesowych zastosowań rozwiązań „open source” GIS&RS z uwzględnieniem wartości dodanej usług bazujących na tej technologii;
-kompleksowym przeglądzie zasad prawnych związanych z licencjami rozwiązań open source oraz zebraniu tych zasad w formie przewodnika.
Rezultaty prac oraz doświadczenia zgromadzone w pierwszym etapie programu będą zebrane na tzw. LIVE CD i upowszechnione w Europie w formie międzynarodowego jednodniowego sympozjum oraz trzydniowych warsztatów informacyjnych (etap drugi projektu).
W kolejnym – trzecim etapie – odbędą się dwudniowe „narodowe” warsztaty szkoleniowe dla poszczególnych grup odbiorców, które planowane są w Polsce, Belgii i pozostałych krajach Beneluksu, na Węgrzech i w Serbii oraz w Czechach i na Słowacji w roku 2009.
Jednym z elementów projektu jest opracowanie portalu edukacyjnego umożliwiającego korzystanie z materiałów szkoleniowych dotyczących zastosowań GIS&RS OSS w aplikacjach na rzecz środowiska przyrodniczego.