Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-06-12| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

GeoEye-2: Szkło na główne lustro gotowe


Jesienią ub. roku firma GeoEye Inc. poinformowała o zawarciu umowy z ITT Corp. na budowę kamery dla satelity GeoEye-2. Obecnie obie firmy pracują nad sensorami i elementami obiektywu kamery, w tym nad głównym lustrem.

Bryła szkła na zwierciadło główne satelity GeoEye-2 (mierzące 1,1 m średnicy) została przygotowana i dostarczona do ITT w ubiegłym miesiącu. Pod koniec tego lata oddział Space System ITT zacznie proces jej szlifowania i polerowania.

Satelita GeoEye-2 będzie aparatem tej samej klasy, co GeoEye-1, ale ulepszonym. Będzie rejestrował zdjęcia o rozdzielczości 0,25 metra, dotąd nieosiągalnej dla urządzeń komercyjnych. GeoEye Inc. przewiduje, że do 2011 roku rynek będzie jednak gotowy do przyjęcia produktów z nowych sensorów. GeoEye ma co prawda licencję NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) na budowę i wystrzelenie satelitów o maksymalnej rozdzielczości 0,25 m, ale w sprawie GeoEye-2 decyzja jeszcze nie zapadła. Gdyby satelita został zbudowany w ramach obecnie obowiązujących przepisów, ze zdjęć o najwyższej rozdzielczości mogłyby korzystać tylko agencje rządowe USA. Przepisy zezwalają bowiem na udostępnianie do celów komercyjnych produktów o rozdzielczości co najwyżej 0,5 m.
Start satelity planowany jest na 2011-2012 rok.

Źródło: GeoEye


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS