Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-12-27| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Firma

1,5 satelity na miesiąc, czyli rok 2007 w teledetekcji


Rosyjska agencja CNews podsumowała starty satelitów teledetekcyjnych w 2007 roku oraz przedstawiła perspektywy w dziedzinie obrazowania kosmicznego na najbliższy rok.

W mijającym roku 13 państw umieściło w kosmosie aż 19 satelitów z aparaturą do rejestrowania obrazu Ziemi. W latach 2000-2006 było ich 10-16 rocznie (2006 – 15; 2005, 2004 – po 14). Oznacza to znaczne zwiększenie liczby aparatów tego typu.
W 2007 roku wśród państw, które wystrzeliły na orbitę własne satelity teledetekcyjne, znalazły się:
-Chiny (3 satelity + 1 wspólny)
-Niemcy (3)
-Japonia, Włochy (po 2)
-Indie, Indonezja, Arabia Saudyjska, Egipt, Rosja, Izrael, USA, Kanada (po 1)
-Brazylia (wspólnie z Chinami).
Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, 11 ma za zadanie dostarczanie danych komercyjnych, 8 – danych wywiadowczych.

W 2007 roku utrzymały się tendencje dominujące na rynku w ostatnich dziesięciu latach, czyli wzrost liczby satelitów i państw wysyłających je w kosmos. Szczególne istotne stało zajęcie czołowych miejsc przez Chiny oraz Włochy i Niemcy. Rosja umieściła w 2007 roku w kosmosie jeden wojskowy aparat Kosmos-2427 (cywilne zamówienia realizuje Resurs-DK1).
W ostatnim roku na orbitę nie wprowadzono żadnego satelity meteorologicznego, co świadczy o rezerwach funkcjonujących systemów.

2007 rok był rekordowy, jeśli wziąć pod uwagę wprowadzenie do eksploatacji satelitów radarowych. W kosmosie znalazło się ich aż 9. Nie maleje tempo budowy satelitów o rozdzielczości poniżej 1 m, w ciągu ostatnich miesięcy na orbicie znalazły się hinduski Cartosat-2 i amerykański WorldView-1.

Według dostepnych danych w 2008 roku planowany jest start 26 satelitów teledetekcyjnych. Chiny zamierzają zrealizować pierwszy etap budowy systemu monitoringu, w którym znajdą się trzy sputniki z aparaturą optyczną i radarową. Z kolei Indie zapowiadają wystrzelenie 3-4 satelitów, a Rosja – trzech: radarowego Condor-3 i dwóch meteorologicznych. Wydarzeniem 2008 roku będzie start amerykańskiego satelity GeoEye-1 z 0,5-metrowym pikselem, który będzie bezpośrednim konkurentem WorldView-1.

Źródło: CNews


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama