Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-04-28| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Prawo, Software, Ludzie, Kataster

Podpisano kartę działań PECS, pierwszy krok do ESA


Dzisiaj (28 kwietnia) w siedzibie Ministerstwa Gospodarki podpisano kartę działań PECS. Dokument podpisali: podsekretarz stanu Rafał Baniak w MG oraz dyrektor ESA ds. międzynarodowych Chris de Cooker. W karcie działań PECS znalazło się 15 najlepszych projektów, które będą realizowane w ramach porozumienia z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Zostały one wybrane przez ESA z listy 47, które zgłosiło Ministerstwo Gospodarki. Zasadą jest, że wartość kontraktów ESA z przedsiębiorstwami z państwa współpracującego wynosi tyle, ile składka tego państwa do budżetu organizacji. W przypadku Polski jest to 1,1 mln euro rocznie.

W marcu 2008 roku Sejm ratyfikował porozumienie PECS podpisane przez Polskę i Europejską Agencję Kosmiczną 27 kwietnia 2007 roku. PECS (Plan for European Cooperating States) to program dla państw aspirujących do członkostwa w ESA. Celem Agencji jest badanie przestrzeni kosmicznej oraz wspieranie rozwoju technologii kosmicznych i przemysłu kosmicznego w państwach członkowskich. Zajmuje się ona również opracowywaniem i realizacją europejskiej polityki kosmicznej oraz koordynowaniem międzynarodowych programów naukowych.

Na mocy ratyfikowanego porozumienia Polska uzyskała status „Europejskiego Państwa Współpracującego z ESA”, co umożliwi naszemu krajowi pozyskiwanie poważnych środków finansowych na realizację programów badawczych i przedsięwzięć wykorzystujących technologie kosmiczne (np. satelitarne systemy obserwacji Ziemi). Dzięki porozumieniu polskie firmy oraz instytucje związane z sektorem kosmicznym będą mogły uczestniczyć w projektach realizowanych przez ESA, wykorzystując środki w wysokości co najmniej 5 mln euro w ciągu 5 lat.
W dalszej perspektywie porozumienie PECS otworzy Polsce drogę do pełnego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz aktywnego uczestnictwa w europejskiej polityce kosmicznej, co stanie się możliwe po wygaśnięciu 5-letniej umowy PECS.

Członkostwo w ESA będzie zobowiązywało Polskę do opłacania składki na poziomie kilkunastu milionów euro rocznie. Rząd będzie więc musiał przeznaczać znaczenie większe środki niż obecnie na rozwój i wdrażanie nowoczesnych technik satelitarnych w Polsce, tak jak ma to miejsce w wysoko rozwiniętych krajach europejskich.

Wśród zakwalifikowanych 15 projektów znalazł projekt spółki Techmex S.A. „Implementacja i upowszechnianie techniki satelitarnej oraz analiz geoprzestrzennych w procesach zarządzania rozwojem miast i aglomeracji miejskich w Polsce.”
Jego celem jest zastosowanie i upowszechnienie nowych technik satelitarnego monitoringu przestrzeni, bazującego na aplikacjach obserwacji Ziemi, oraz stworzenie standardów dla działań w tym zakresie dla aglomeracji i obszarów miejskich w Polsce, na bazie pilotażu przeprowadzonego w aglomeracji warszawskiej. Beneficjentami projektu będą Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzkie Biura Planowania Przestrzennego i Rozwoju Regionalnego, a także gminy i powiaty leżące w Warszawskim Obszarze Metropolitarnym.
W ramach projektu wykonane zostanie 11 działań, w tym m.in. pozyskanie zdjęć satelitarnych z początku lat 90., pozyskanie najnowszych zdjęć wysokorozdzielczych z satelity IKONOS (lub GeoEye), wykonanie usługi detekcji zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Prace zaplanowano na dwa lata. Orientacyjny budżet projektu wynosi 800 tys. euro, z czego połowa pochodzić będzie z programu PECS. Projekt zyskał akceptację ESA w styczniu br.

Źródło: BGWM, Techmex S.A.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama