Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-04-26| Mapy, Ludzie, Instytucje

Co dalej z TBD?


W siedzibie GUGiK odbyło się 25 kwietnia kolejne spotkanie Komitetu Sterującego, Rady Programowej i ekspertów z wykonawcami projektu celowego na opracowanie procedur integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych znajdujących się w zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Na odpowiedź na pytanie: co dalej z bazami topograficznymi, musimy jeszcze poczekać.

W pierwszej części spotkania wykonawcy projektu* (zespół pod kierownictwem dr Joanny Bac-Bronowicz) przedstawili w dużym skrócie zadania zaplanowane do realizacji w bieżącym roku. Obejmują one m.in:
● opracowanie koncepcji wielorozdzielczej bazy referencyjnej o poziomie szczegółowości 1:10 000, 1:50 000 i 1:250 000,
● harmonizację modelu pojęciowego i opracowanie koncepcji aktualizacji i zarządzania: EGiB, TBD, VMAPL2 i BDO,
● opracowanie reprezentacji kartograficznej WTBD (Wielorozdzielczej Topograficznej Bazy Danych) w skali 1:10 000 i 1:50 000 oraz wielowariantowych modeli kartograficznych dla potrzeb map tematycznych, sozologicznych, hydrograficznych i BDO,
● generalizację cyfrowego modelu krajobrazu dla różnych skal,
● opracowanie wstępnej wersji koncepcji standaryzacji baz danych przestrzennych.

Zaproponowano także zadania do realizacji w ramach rozszerzenia obecnego (lub uruchomienia nowego) projektu. Wśród nich znalazły się m.in.:
● ocena czasochłonności wykonania i aktualizacji warstw TBD na podstawie ortofotomapy, zdjęć satelitarnych i danych CORINE,
● zasilanie WTBD w warstwie budynków danymi z ewidencji gruntów i budynków,
● opracowanie metodyki wzajemnej wymiany warstw Mapy Geośrodowiskowej Polski, Mapy Morskiej (w pasie wód terytorialnych), SNML z WTBD oraz wykorzystanie innych warstw z baz zewnętrznych,
● opracowanie metodyki wizualizacji danych WTBD w internecie.

Temperatura dyskusji, jaka wywiązała się w drugiej części obrad, rosła wraz z upływem czasu. Sprawy techniczne zeszły na plan dalszy. Dyskutowano o tym, o czym zwykle rozmawia się przed uruchomieniem jakiegokolwiek projektu. Stąd pytania o formalno-prawne aspekty wdrożenia propozycji zespołu dr Bac-Bronowicz (GUGiK od dwóch lat zwleka z uruchomieniem wdrożeń), o to czy należy czekać na narzędzia do harmonizacji, czy też robić TBD wg dotychczasowego schematu, o aktualizację bazy topograficznej itp.

Jak topograficzny chaos wpływa na bieżące działania administracji, można było usłyszeć na m.in. z ust geodetów województw: mazowieckiego i małopolskiego. Otóż marszałek województwa mazowieckiego zagwarantował w ostatnich dniach fundusze na wykonanie TBD dla całego województwa(!). Ponieważ jednak nie ma jeszcze końcowych wniosków projektu celowego ani zrealizowanych pilotaży, Mazowsze stoi przed tym samym zadaniem, co zespół dr Bac-Bronowicz cztery lata temu, czyli harmonizacją baz na swoim terenie. Dublują się więc tematy. Pytanie: co z tym fantem zrobić? W gorszej sytuacji jest chyba Małopolska, bo ma mniej pieniędzy i do tego nie wie, czy czekać na wyniki projektu celowego, czy mazowieckiego? A może będzie lepiej, gdy sami zaczną „harmonizować” lub robić TBD wg starych wzorców?
Obecny na pierwszej części obrad wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak przekazał zebranym stanowisko Jolanty Orlińskiej, głównego geodety kraju, w sprawie dalszego losu projektu celowego. Sprowadza się ono do tego, że należy jak najszybciej wdrożyć gotowe rozwiązania i nie rozpoczynać kolejnych działań.

Biorąc pod uwagę zaplanowaną w Planie Informatyzacji Państwa kwotę 160 mln zł na budowę WTBD w latach 2007-2010 (rozp. RM z 28 marca 2007 r.), potrzebne jest podjęcie szybkich decyzji określających zarówno techniczne, jak i formalne aspekty budowy bazy topograficznej.


* Projekt celowy nr 6 T12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” realizowany jest przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS