wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-07| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

O koncepcji bazy georeferencyjnej dla całego kraju


Zespół pod kierownictwem dr Joanny Bac-Bronowicz od 2005 r. realizuje projekt celowy, poszukując odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób uzyskać dobrą bazę georeferencyjną dla całego kraju. O zawartości tej bazy oraz o jej stronie wizualizacyjnej (czyli o najważniejszych aspektach projektu) dyskutowali dzisiaj (7 maja) na Politechnice Warszawskiej uczestnicy projektu.

Projekt celowy nr 6 T12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” jest już poważnie zaawansowany. Została opracowana koncepcja Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, a firma ESRI Polska realizuje właśnie prototyp takiego rozwiązania. Jest także gotowa koncepcja TBD2, czyli topograficznej bazy danych, ale o istotnie obniżonym w stosunku do dotychczasowej TBD zakresie informacyjnym, przy zachowaniu cech modelu topograficznego i spójności modelu pojęciowego (koncepcja będzie wkrótce przedmiotem konsultacji). Koszt utworzenia takiej bazy byłby o 60% niższy w stosunku do obecnego rozwiązania. W ramach projektu wykonano także analizę możliwości zasilania TBD danymi pochodzącymi z bazy VMap L2+ (drugiej edycji). We współpracy z firmą Intergraph przygotowano prototyp odpowiedniej aplikacji.
Opracowano metodykę i sposoby wizualizacji danych VMap L2 (pierwszej edycji) w środowisku narzędziowym wiodących pakietów GIS (ArcGIS, GeoMedia i MapInfo Professional). Został również przygotowany i rozesłany do województw prototyp nośnika DVD zawierający przykład udostępnianych materiałów cyfrowych. Opracowano wreszcie technologiczne przejście od TBD do mapy topograficznej 1:50 000. Wprowadzona w tym rozwiązaniu automatyzacja skutkuje aż 95-procentowym obniżeniem nakładów pracy ludzkiej. (Więcej informacji o omawianych podczas spotkania zagadnieniach znaleźć można w kwietniowym i majowym numerze GEODETY).

Projekt celowy nr 6 T12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” realizowany jest przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Początkowo projekt obejmował teren jednego województwa i dotyczył tylko harmonizacji baz TBD i VMap2+. Rozrastając się stosowanie do pojawiających się potrzeb, ostatecznie objął teren aż 5 województw. Podstawowe cele projektu to:
- Opracowanie koncepcji wielorozdzielczej bazy danych topograficznych (WBDT) jako bazy referencyjnej dla Polski wraz z metodyką wykorzystania danych EGiB.
- Harmonizacja baz danych tematycznych opracowanych przez GUGiK, PIG i BULiGL oraz opracowanie koncepcji wykorzystania WBDT jako modelu referencyjnego dla kartograficznych opracowań tematycznych.
- Opracowanie koncepcji standaryzacji baz danych przestrzennych o charakterze referencyjnym i tematycznym.
- Integracja baza danych wysokościowych zgromadzonych w państwowym zasobie z referencyjną bazą danych topograficznych.
- Studium metodyki generalizacji danych sytuacyjnych i wysokościowych zgromadzonych w urzędowych bazach danych referencyjnych i wysokościowych.
- Opracowanie reprezentacji kartograficznej WTBD w skali 1:10 000 i 1:50 000 oraz wielowariantowych modeli kartograficznych dla potrzeb map tematycznych.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS