Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-03-24 | GIS, Edukacja

Eksperci z WGiK PW chcą odbudować Koprówkę

W badaniach prowadzonych na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej podjęto próbę stworzenia kompleksowego modelu informacyjnego willi prof. Hilarego Koprowskiego – potocznie nazywanej „Koprówką”. Celem przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych było stworzenie modelu HBIM (Historic BIM) budynku oraz podkreślenie jej niezwykłej wartości dla dziedzictwa kulturowego i tożsamości miejscowości.


Ilustracja: Eksperci z WGiK PW chcą odbudować Koprówkę <br />
Model HBIM "Koprówki" od strony południowej
Model HBIM "Koprówki" od strony południowej

Cyfrowa replika fizycznych elementów posiadłości została utworzona z myślą o potencjalnym wykorzystaniu jej w procesie odbudowy budynku w przyszłości. Autorami modelu są Wiktoria Winiarska i Andrzej Szymon Borkowski.

Willa mieściła się niegdyś przy ul. Świerczewskiego w Celestynowie. Jej właściciel, prof. Hilary Koprowski, był słynnym polskim wirusologiem, odkrywcą i twórcą pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio. Polak otarł się o nagrodę Nobla, a dzięki jego szczepionce udało się ocalić życie wielu milionom osób. W Celestynowie pamięć o nim jest ciągle żywa, a dla miejscowej społeczności jego posiadłość była dobrem nie tylko lokalnym, ale i narodowym.

Temat odbudowy „Koprówki”, który został poruszony w badaniach, od lat stanowi przedmiot dyskusji na forum gminy Celestynów. Od dłuższego czasu w gminie toczą się debaty dotyczące decyzji, czy nieistniejący już budynek powinien zostać odbudowany po jego wyburzeniu w 2004 roku czy też nie. Temat ten wciąż rozpala żywą dysputę wśród lokalnej społeczności.

Modele HBIM (pol. modelowanie informacji o obiektach dziedzictwa kulturowego) mogą stanowić podstawę w procesie rekonstrukcji obiektu w przypadku jego wyburzenia lub zniszczenia. HBIM umożliwia łączenie różnych rodzajów danych, w tym danych pomiarowych, dokumentów archiwalnych, skanów laserowych czy zdjęć, aby odtworzyć nieistniejące budynki w cyfrowej rzeczywistości.

Wnioski z badań oraz model HBIM „Koprówki” mogą pomóc decydentom w podjęciu działań mających na celu odbudowę pałacyku na celestynowskich ziemiach. Dzięki skanom laserowym zachowanych komponentów w postaci okien i słupków balustrady oraz wymiarowaniu tych elementów budynku model posiada rzeczywiste wymiary dawnej posiadłości. W modelu HBIM zachowana została historyczna kolorystyka oraz struktura i zachowanie pojedynczych elementów.

Prace badawcze zakończono fotorealistycznymi wizualizacjami, animacją, planszą projektową oraz wydrukiem 3D modelu HBIM w skali 1:100. Wymienione formy umożliwiają wizualną ocenę potencjalnej rekonstrukcji. Willa mogłaby ponownie zaistnieć w swojej pierwotnej lokalizacji, harmonijnie wpasowując się w otaczającą przestrzeń. Wygenerowane widoki potwierdzają, iż odtworzona forma obiektu nie tylko nie odbiegałaby stylistycznie od charakteru sąsiednich zabudowań, ale również stałaby się ważnym punktem w lokalnym krajobrazie. Ponadto teren wokół „Koprówki” mógłby zostać zagospodarowany w sposób interesujący i funkcjonalny, wzbogacając panoramę Celestynowa o nowe wartości estetyczne i użytkowe.

Marzeniem profesora Hilarego Koprowskiego była odbudowa „Koprówki” i przeznaczenie jej na cele muzealne (np. Muzeum Wakcynologii). Opracowany model HBIM może stanowić podstawę ogłoszenia konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie terenu lub posłużyć jako wkład we wniosek grantowy o środki zewnętrzne.
Wyniki badań zostały także zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Rewitalizacja i zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych oraz zdegradowanych”.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowość o filozofii BIM

Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej ukazała się książka pt. „Propedeutyka BIM – filozofia...

Artykuł naukowca z PW w prestiżowym czasopiśmie

Na łamach czasopisma naukowego „Journal of Sensor and Actuator Networks” opublikowany...

Naukowcy z WGiK PW stworzyli algorytm automatyzujący prace urbanistyczne

Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii PW (kierunek gospodarka...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jeden stopień szerokości geograficznej to w przybliżeniu 111 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Julian Niebylski (1930-2021)

Julian Niebylski (1930-2021)
Twórca dyscypliny naukowej metrologia okrętowa, założyciel i wieloletni prezes zarządu firmy GEOMETR Sp. z o.o., profesor Politechniki Szczecińskiej. Urodził się 12 marca 1930 r. w Horodyszczu Wielkim koło Tarnopola. W 1958 r. ukończył studia na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1780

1780
W czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko prowadzi pomiary topograficzne w północnej Karolinie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama