Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-07| Geodezja, GIS

Artykuł naukowca z PW w prestiżowym czasopiśmie

Na łamach czasopisma naukowego „Journal of Sensor and Actuator Networks” opublikowany został artykuł dr. inż. Andrzeja Borkowskiego z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Celem pracy było opracowanie taniego rozwiązania aplikacyjnego internetu rzeczy (IoT, Internet of Things) oraz zintegrowanie go z modelem BIM.


Artykuł naukowca z PW w prestiżowym czasopiśmie

Rozwiązania IoT są coraz chętniej wykorzystywane przez firmy projektowe, wykonawców i operatorów budynków do monitorowania, analizowania lub zarządzania procesami. Wykorzystanie mikrokontrolerów i czujników w obiektach budowlanych, opisywane jako poziom dojrzałości 3B w korzystaniu z BIM, jest jednak kosztownym przedsięwzięciem. W swoim badaniu dr Borkowski wykorzystał niedrogi mikrokontroler NodeMCU oraz czujnik temperatury i ciśnienia do badania komfortu cieplnego użytkowników w domu jednorodzinnym. Głównym wkładem artykułu jest wskazanie możliwości projektowania, budowy i wykorzystania tanich obwodów nawet w małych inwestycjach.

Publikacja może stanowić wsparcie dla dalszych prac eksperymentalnych w zakresie łączenia zestawów IoT z modelami BIM. Przewidywanym kierunkiem takich badań jest dwukierunkowa wymiana danych w sposób telemetryczny (przy użyciu MQTT, Dynamo lub języka programowania Python). Badania w tym zakresie są już prowadzone na Wydziale Geodezji i Kartografii.

Pełny tekst artykułu dostępny jest on-line.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS