Chodzi o zapisany tam obowiązek zamieszczania numerów ksiąg wieczystych we wnioskach o ustalenie lokalizacji inwestycji oraz w podejmowanych w tych sprawach uchwałach rady gminy. Ponadto przepisy ustawy przewidują obowiązek publikacji wniosku inwestora oraz uchwały rady gminy odpowiednio w BIP-ie oraz w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W ten sposób podane zostają do publicznej wiadomości numery KW zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki.
Tymczasem – jak podkreśla prezes UODO – dysponując numerem księgi wieczystej, można zidentyfikować konkretną osobę fizyczną (w tym właściciela konkretnej nieruchomości) oraz uzyskać o niej wiele informacji. Księgi wieczyste zawierają bowiem dane nie tylko o imieniu i nazwisku właściciela nieruchomości czy numerze PESEL, ale także informacje o jego zobowiązaniach finansowych czy sposobie pozyskania tytułu prawnego do nieruchomości. Dlatego publikowanie numerów ksiąg wieczystych może prowadzić do zagrożeń dla wielu osób.
Mając powyższe na uwadze, prezes UODO zwrócił się do szefa resortu rozwoju o zmianę przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących w sposób „zapewniający poszanowanie zasad ochrony danych osobowych”.
Przypomnijmy, że w styczniu br. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, numery KW są danymi osobowymi.