Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-12-30| GNSS, Geodezja, Edukacja

Doktorant z WAT odbył staż naukowy w NASA

W dniach 11 listopada – 6 grudnia 2024 r. doktorant z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT mgr inż. Jan Mikocki – który na co dzień prowadzi badania pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Kłos, prof. WAT (promotor doktoratu) oraz dr. inż. Artura Leńczuka (promotor pomocniczy) – odbył staż naukowy w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w Pasadenie (USA).


Doktorant z WAT odbył staż naukowy w NASA

Laboratorium Napędów Odrzutowych (Jet Propulsion Laboratory) w Pasadenie to jedno z centrów badawczych Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration). Kalifornijski ośrodek oferuje programy stażowe dla studentów i doktorantów z różnych środowisk naukowych, w ramach których poszerzają oni swoją wiedzę na temat Ziemi, Układu Słonecznego i nie tylko. Jednym z nich jest JPL Visiting Student Research Program (JVSRP), który oferuje możliwość współpracy z naukowcami JPL nad projektami badawczymi wspierającymi misje NASA, jednocześnie zapewniając rozwój w kierunkach badań oraz udział w atrakcjach edukacyjnych, takich jak wykłady i doradztwo zawodowe.

W listopadzie i grudniu br. w JVSRP wziął udział mgr inż. Jan Mikocki z WILiG WAT. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych doktorant skoncentrował się na monitorowaniu zasobów wód kontynentalnych (Terrestrial Water Storage) w dorzeczu Sekwany we Francji, co jest szczególnie istotnym zagadnieniem z punktu widzenia gwałtownych zmian hydrometeorologicznych, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Europie.

Jan Mikocki wykorzystał w tym celu inwersję przemieszczeń skorupy ziemskiej rejestrowanych przez stacje permanentne globalnego systemu pozycjonowania GPS (Global Positioning System); mentorem w trakcie badań był dr Donald Argus, prekursor tej metody. Doktorant udowodnił, że zastosowanie techniki GPS znacząco poprawia rozdzielczość przestrzenną wynikowych zmian TWS w porównaniu do zmian określonych na podstawie obserwacji ziemskiego pola grawitacyjnego, dostarczanych przez satelitarną misję grawimetryczną GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) oraz jej misję kontynuacyjną GRACE Follow-On. Wykazał również, iż technika GPS umożliwia wiarygodną reprezentację skutków europejskich susz, które miały miejsce w latach 2016–2017 oraz 2018–2021.

Podsumowaniem zrealizowanego projektu w ramach stażu była prezentacja ustna przed pracownikami JPL pt. „Estimating Water Change in Europe using GPS Elastic Displacements and GRACE Gravity”. Staż został sfinansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Nowe podejście do przestrzennego uzupełniania nieregularnych pól przemieszczeń GPS w celu uzyskania wysokorozdzielczych zmian całkowitej zawartości wody w kontynentach”, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Anna Kłos.

Źródło: WILiG WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama