|2024-12-27|
Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje
Siły Zbrojne RP zyskają nowe satelity
20 grudnia br. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie została podpisana umowa na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie MIKROGLOB.
Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Creotech S.A., jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. W podpisaniu umowy wzięli udział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister Cezary Tomczyk.
Siły Zbrojne RP pozyskają 4 mikrosatelity oparte o rozwijaną przez spółkę Creotech platformę HyperSat, wyposażone w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie i przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych Ziemi w zakresie fal odpowiadających pasmom bliskiej poczerwieni oraz światła widzialnego. Część naziemna będzie składała się z dwóch kolejnych segmentów: Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Zadaniem tego pierwszego będzie dwukierunkowa komunikacja z satelitami, włączając odbieranie poprzez stacje naziemne napływających danych telemetrycznych i obrazowych, które w dalszej kolejności będą przetwarzane przez wyspecjalizowany do tych zadań Segment Przetwarzania Danych Obrazowych.
– Dzisiejsza umowa, opiewająca na ponad 550 milionów złotych, inwestuje w cztery mikrosatelity z sensorami umożliwiającymi obrazowanie w świetle widzialnym oraz w podczerwieni – wyjaśnia Władysław Kosiniak-Kamysz. – Co istotne, środki na ten projekt pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, dzięki czemu skutecznie wykorzystujemy fundusze unijne. Rozwijamy te zdolności w oparciu o polskich przedsiębiorców. Firma Creotech Instruments, która podpisała dziś umowę z Agencją Uzbrojenia, ma swoją siedzibę w Piasecznie. To przykład polskiej innowacyjności i zaangażowania w przestrzeń, która do tej pory mogła być niedoceniana, a która jest kluczowa dla przyszłości – dodaje.
Wyniesienie satelitów oraz osiągnięcie przez nie niskiej orbity heliosynchronicznej jest planowane do 2027 roku. Parametry tej orbity pozwalają na przelot konstelacji zawsze w jednakowych warunkach oświetleniowych, tj. o stałej godzinie nad obserwowanym fragmentem powierzchni planety, zapewniając równocześnie niski interwał rewizyt.
Źródło: MON, Agencja Uzbrojenia
|