|2024-12-11|
GIS, Edukacja, Imprezy
Podczas GISday w Bydgoszczy nie można było się nudzić
W Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy w dniach 20–21 listopada br. odbyła się XI edycja GISday w Bydgoszczy. Celem wydarzenia było ukazanie roli nowoczesnych narzędzi do zbierania, przetwarzania i udostępniania informacji przestrzennej, która znajduje zastosowanie w planowaniu inwestycji, wycenie nieruchomości czy działaniach militarnych.
Oficjalnego otwarcia obchodów Światowego Dnia GIS oraz powitania zaproszonych gości dokonała dyrektor ZSB w Bydgoszczy mgr inż. Magdalena Popielewska, a całą uroczystość prowadziła koordynatorka wydarzenia mgr inż. Emilia Ciechowicz, nauczycielka przedmiotów geodezyjnych.
Pierwszego dnia zaproszeni goście, którzy na co dzień wykorzystują GIS w swojej pracy zawodowej, wygłosili cztery prelekcje. Następnie młodzież uczestniczyła w czterech rodzajach warsztatów praktycznych z obsługi i pomiarów najnowszym sprzętem geodezyjnym, stosując obecnie obowiązujące techniki pomiarowe.
Pierwsza prelekcja „Zasady użycia i ogólna budowa dronów używanych w pracach pododdziałów rozpoznania geoprzestrzennego” wygłoszona została przez przedstawiciela 6 Samodzielnego Oddziału Geoprzestrzennego w Toruniu ppor. Jakuba Woźniaka. Następnie głos zabrał mgr inż. Grzegorz Sylwerski, przedstawiciel TPI z Gdańska, który mówił o nowoczesnych technologiach pozyskiwania informacji.
Trzecia prezentacja dotyczyła wykorzystania narzędzi GIS w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym na przykładzie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji z Bydgoszczy. Temat ten przybliżyli przedstawiciele MWiK – inż. Andrzej Skwierczyński, inż. Piotr Cienin oraz mgr Marcin Szymkowiak. Jako ostatni w części wykładowej wystąpił kujawsko-pomorski WINGiK mgr inż. Robert Cieszyński. W swojej prelekcji pt. „Województwo kujawsko-pomorskie od geodezji analogowej do cyfrowej – czy można z niskiego pułapu na najwyższy w kraju?” mówił o sprawnej informatyzacji zasobu geodezyjnego.
Warsztaty i pokazy dla grup młodzieży w zakresie pomiarów RTK prowadzili ppor. Jakub Woźniak oraz mł.chor. Karol Malinowski z 6SOG z Torunia. W ich trakcie uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności przy pracy z odbiornikiem GNSS. Po pomiarach każda grupa uczestniczyła w prezentacji możliwości Mobilnego Modułu Stanowiska Dowodzenia, za którą odpowiadał ppor. Łukasz Mazurek. Ponadto odbyły się warsztaty terenowe z zakresu pozyskiwania informacji przestrzennych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pomiarowych (mgr inż. Grzegorz Sylwerski, TPI Gdańsk) oraz zastosowania nowoczesnych technik pomiarowych do pozyskania informacji przestrzennej (mgr inż. Adrian Roszyk, TPI Poznań). Z kolei inż. Janusz Grabarski z firmy Usługi Geodezyjne Azymut PRO z Bydgoszczy poprowadził szkolenie „Po współrzędnych do celu” z wykorzystaniem odbiornika GNSS i informacji o położeniu punktu w terenie.
Na zakończenie pierwszego dnia wydarzenia ogłoszone zostały wyniki konkursu „Kreatorzy przestrzeni”. Laureat pierwszego miejsca wygrał tankcopter z goglami VR. Ponadto nagrodzono 12 uczestników, którzy otrzymali nagrody niespodzianki, takie jak dalmierze laserowe, poziomice, licencje C-GEO, słuchawki, miarki geodezyjne, pisaki kreślarskie czy koszulki geodezyjne. Sponsorami nagród były firmy: Softline Plus z Wrocławia oraz Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Prawne GeoLex z Bydgoszczy.
Drugi dzień wydarzenia przewidziany został w całości na działania praktyczne. Odbyły się warsztaty z oprogramowania QGIS na różnych poziomach zaawansowania oraz webinar i pokaz, jak korzystać z narzędzi do pozyskiwania informacji przestrzennej na przykładzie dostępnych geoportali. Webinar „Jak korzystać z geoportali” poprowadził mazowiecki WINGiK mgr inż. Sebastian Bała, a szkolenia z QGIS-a – dr Tomasz Giętkowski, dyrektor operacyjny firmy Geofabryka z Torunia, oraz dr inż. Adam Bujarkiewicz, pracownik naukowy Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej. Zainteresowanie warsztatami z QGIS-a było tak duże, że zaplanowano dodatkowe zajęcia w drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025.
Kończąc XI edycję GISday w Bydgoszcz, koordynatorka wydarzenia mgr inż. Emilia Ciechowicz podziękowała zaproszonym gościom za udział i zaprosiła już na dwunastą edycję tego wydarzenia w przyszłym roku.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl
Źródło: ZSB w Bydgoszczy
|