Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-29| Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

GIS w zarządzaniu kryzysowym

Tegoroczny GIS Day w Stolicy świętowany był 28 listopada na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – wśród uczestników byli studenci, uczniowie szkół średnich, a także przedstawiciele firm związanych z GIS-em i gospodarką przestrzenną.


GIS w zarządzaniu kryzysowym <br />
Część prelegentów i organizatorów
Część prelegentów i organizatorów
GIS w zarządzaniu kryzysowym <br />
Uczestnicy konferencji
Uczestnicy konferencji
GIS w zarządzaniu kryzysowym <br />
Dziekan WGiK PW dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW
Dziekan WGiK PW dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW
GIS w zarządzaniu kryzysowym <br />
Laureaci jednego z konkursów
Laureaci jednego z konkursów

Jak zaznaczyli prowadzący, konferencja miała na celu przede wszystkim pokazanie możliwości, jakie GIS daje decydentom, naukowcom, wojskowym oraz społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych.

Po przywitaniu gości głos zabrał dziekan WGiK PW dr hab. inż. Janusz Walo, który podkreślił, że w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej niezbędne są narzędzia oraz uporządkowane i wiarygodne dane, pozwalające na podjęcie skutecznych działań.

Program wydarzenia obejmował trzy panele prelekcyjne dotyczące tematu przewodniego konferencji, które zostały poprzedzone wykładem inauguracyjnym wygłoszonym przez dr. inż. Sebastiana Banaszka z Centrum Geomatyki Stosowanej Instytutu Geodezji i Kartografii. Przybliżył on rolę GIS-u w budowaniu odporności na klęski żywiołowe.

Pierwszy panel dotyczył ostatnio bardzo aktualnego tematu, czyli monitorowania zagrożeń związanych z powodzią. Rozpoczął go Witold Jaworski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystąpieniem o prognostycznym modelu hydrologicznym rzek. Następnie Karolina Turska z firmy Geo-System przedstawiła możliwości wykorzystania technologii e-mapa w monitorowaniu powodzi.

W drugiej części dr Kamil Leziak z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił znaczenie GIS-u w dobie kryzysu klimatycznego, a dr inż. Katarzyna Rędzińska z Politechniki Warszawskiej opowiedziała o tym, jak technologie cyfrowe mogą wesprzeć proces planistyczny. Panel zakończył się wystąpieniem przedstawicielek Esri Polska – Pauliny Gajownik-Mućki oraz dr inż. Marty Kuźmy, które przybliżyły, czym zajmuje się firma, a także realizowane projekty skierowane do uczniów i studentów.

Ostatni panel rozpoczął płk dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny, prof. WAT, prezentacją na temat rozpoznania geoprzestrzennego w zabezpieczeniach Sił Zbrojnych RP. Następnie dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. PW, rozważał, czy i jak sztuczna inteligencja może pomóc w analizie danych przestrzennych. Jako ostatni wystąpił Aleksander Buczkowski z firmy PwC, który omówił wykorzystanie danych przestrzennych w analizie i mityzacji ryzyk klimatycznych.

W czasie przerw między panelami nie zabrakło konkursów przeprowadzanych przez koła naukowe oraz ciekawych dyskusji.

Głównymi organizatorami konferencji było Stowarzyszenie Studentów GiK PW „Geoida”, Koło Naukowe Wektor PW oraz Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW. Zgodnie z wieloletnią tradycją, wydarzenie współorganizowały koła z innych warszawskich uczelni: Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji z Uniwersytetu Warszawskiego, SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych ze Szkoły Głównej Handlowej, KNS GeoPixel i KNS Rozpoznanie Obrazowe z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej z SGGW w Warszawie.

Wydarzenie objęli patronatem honorowym:
• Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW;
• Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej – płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski;
• Dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Maciej Jędrusik.

Kolejna edycja Gis-u w Stolicy odbędzie się 20 listopada 2025 roku na Uniwersytecie Warszawskim.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl

Aleksandra Sidor


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama